13 senedir sosyal medya iletişiminde attığı her adım ve yatırım ile yeni bir çağın kapısını aralayan Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yıllardır sahibi olduğu üç değerli ünvandan biri yatırımcıları rahatsız etmeye başladı. Şirketin hissedarları, CEO ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 2012’den bu yana bir arada götüren Zuckerberg yerine bağımsız bir kurul başkanı getirilmesini talep ediyor.

 “CEO ve Yönetim Kurulu arasında bir güç dengesi olmalı” ifadeleriyle bin 500 hissedar tarafından imzalanan bildiride “Bu iki görevin tek kişi tarafından yerine getirilmesinin, şirketin yönetimini zayıflattığına ve hisse değerine zarar verdiğine inanıyoruz” değerlendirmesi yer aldı.

 Facebook’un 2016’da aldığı yeni hisse düzenlemesi kararından sonra bağımsız yöneti kurulu ihtiyacı doğdu. Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, 2015’te sahip oldukları Facebook hisselerinin yüzde 99’unu hayır işleri için bağışlayacağını duyurmuştu. Yönetim Kurulu’nun 20 Haziran 2016’daki hissedarlar toplantısında alınan kararla elinde A ve B sınıfı hisse bulunduran herkesin hisselerini Facebook yönetiminde oy hakkı bulunmayan C sınıfı 3 hisseye bölmesi zorunlu tutuldu. Şirketin sermaye yapısını değiştiren bu durum, yatırımcıların elindeki hisseleri değerlemek yerine kazancı üçe bölüyor. Yani örneğin 100 dolarlık hisse, üç hisse arasında bölüştürülerek 33’er dolarlık hisse oluyor.

Yeni sistemle Facebook hisselerinin yüzde 5’ini elinde tutacak Zuckberg’in elinde ise hem yönetim kontrolüne sahip B sınıfı hisse, hem C sınıfı hisseler olacak. Bağışlayacağı miktar da bu C hisseleri üzerinden gerçekleşebilecek. Söz konusu kararla Zuckerberg, Facebook yönetimiyle bağlantılı kaldığı süre içerisinde firmanın kontrolünü elinde tutabilecek. Firmadan ayrılması durumunda ise, bu hisseler sayesinde yine yönetimde söz hakkına sahip olacak.

Kaynak: