Dünya Saati’ isimli etkinliği elbet hepiniz duymuşsunuzdur. Bu etkinlikler ‘küresel ısınma’ya dikkat çekmek amacıyla on yılı aşkın bir süredir her sene düzenleniyor. Amaçları ise tüm dünya insanlarına ‘küresel iklim değişikliği’ farkındalığı aşılamak. WWF tarafından organize edilen bu etkinlik kapsamında her sene mart ayının son cumartesi günü 20.30 – 21.30 saatleri arasında tam bir saat boyunca gerekli olmayan ışıklar söndürülüyor.

Meraklısını biraz daha bilgilendirelim. Dünya Saati etkinliği ilk olarak 2007 yılında Avustralya’nın Sydney şehrinde gerçekleştirildi ve kısa sürede çok büyük rağbet gördü. Bugüne dek 150’den fazla ülkede 7.000’den fazla şehir bu organizasyona dahil oldu. Türkiye’de ise 2008 yılından beri her sene gerçekleştiriliyor. Dünyanın en büyük çevre hareketi olaran adlandırılan Dünya Saati etkinliği kapsamında, bugüne dek San Francisco’da bulunan Golden Gate Köprüsü, Roma’da yer alan Kolezyum ve Kız Kulesi gibi dünyanın önemli şehirlerindeki birçok görkemli ve tarihi yapı bir saat boyunca karanlıkta kaldı.

Ads of the World’ün yaptığı habere göre, Nestle’nin en önemli markalarından biri olan Kit Kat da bu sene 24 Mart tarihinde gerçekleştirilen organizasyona gerçekleştirdiği yaratıcı reklam kampanyasıyla dahil oldu. ABD merkezli reklam ajansı tarafından oluşturulan bu açık hava reklamı için basit bir elektrik devresi içeren bir dijital reklam panosu hazırlandı ve 24 Mart günü saat 20.30’da elektrik devresinin içerisinde yer alan Kit Kat ikiye ayrılarak elektrik akımının kesilmesini ve dolayısıyla da reklam panosunun ışıklarının sönmesini sağladı.

Bu kampanya için özel olarak hazırlanan bu dijital reklam panosu, Londra’da Thames Nehri‘nin üzerinde yer alan Tower Bridge isimli meşhur köprünün çok yakınında bulunuyordu. Tower Bridge’in ışıkları ile köprünün yakınında yer alan Kit Kat reklam panosunun ışıkları tam olarak aynı anda kapandı. Bu şekilde, Kit Kat reklam panosunun elektriğinin kesilmesinden dolayı Tower Bridge’in ışıkları sönmüş gibi bir izlenim yaratıldı. Bizce yaratıcı bir farkındalık çalışması olmasının yanında verilmek istenen mesaj direk olarak insanlara iletilebilir cinsten.

Kaynak için tıklayın