Son zamanlarda birçok ürün, geri dönüştürülmüş malzemelerden üretiliyor. Sosyal sorumluluk ile inovasyonun bir araya geldiği bu ürünlere bir yenisi daha eklendi.

Iamsterdam isimli şehir pazarlama organizasyonu, tasarımcı Explicit Wear ve sürdürülebilirlik şirketi Gumdrop, geri dönüştürülmüş sakızdan yapılmış bir ayakkabı tasarlamak için iş birliği yaptı ve sonuç olarak ortaya Gumshoe (Sakız Ayakkabı) adı verilen bu ayakkabı ortaya çıktı. Habere göre, Gumshoe isimli bu ayakkabının tabanı, Gumdrop tarafından üretilen geri dönüştürülebilir bileşimlerden meydana geliyor ve bu bileşimlerin %20’si sakızdan oluşuyor. Gumdrop’ta idari müdür ve tasarımcı olarak görev yapan Anna Bullus, projeyle ilgili olarak yaptığı açıklamada: Sakızın sentetik kauçuktan yapıldığını keşfettik. Ve bu özellikleri yıkarak yeni bir tür kauçuk üretebildik’  dedi.

Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 1.500 ton sakız Amsterdam sokaklarına atılıyor ve bunları temizlemek de çok büyük rakamlara mal oluyor. Bu proje kapsamında her dört çift ayakkabının üretimi için ise yaklaşık olarak 1 kg sakız kullanılıyor. Üstelik bu geri dönüştürülmüş sakızlar, Amsterdam sokaklarından kazınıyor. Meraklıkarı biraz daha aydınlatalım: Haziran ayında satışa sunulması planlanan ayakkabının satış fiyatı ise 190 euro olacak. Ayrıca ayakkabının balonlu sakız pembesi, siyah ve kırmızı olmak üzere üç farklı renk seçeneği bulunacağıyla birlikte ayakkabının sakız kokacağı söyleniyor. Proje ortakları, bu projeyi diğer büyük şehirlere de yaymak ve bu şekilde insanların sakız atıklarından kurtulabilmeleri için daha kolay ve sürdürülebilir bir yol sunmak istiyorlar.

Kaynak için tıklayın