Reklamcılık sektörünün en prestijli ödüllerinden olan Kristal Elma Ödülleri bu sene 32. kez verildi. Pandemi önlemleri dahilinde bu seneki ödüller Kristal Elma’nın sosyal medya hesaplarından verildi. 

Bu sene 32.’si verilen Kristal Elma Ödülleri, Reklamcılar Derneği (RD) tarafından 1988 yılından beri gerçekleştirilen bir etkinlik. Coronavirus sebebiyle bu seneki ödül töreni 24 ve 25 Aralık’ta Kristal Elma sosyal medya hesapları üzerinden yapıldı. 

Bölge, Kristal Elma 2020 Özel Kategorisi, Uygulamada Mükemmellik, Müzik ve Yapım/Yönetim, Tasarım, Medya ve Dijital, Sosyal Medya ve Aktivasyon, Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Basın, Açıkhava, Radyo ve Ses, Eli Acıman Reklam Metni Ödülü, Film, TV ve Sinema, Online Film, Entegre Kampanyalar kategorilerine katılan projelere toplamı 385 olmak üzere, 8 Büyük, 153 Kristal, 123 Gümüş, 97 Bronz ve 4 Seçici Kurul Özel Ödülü verildi. 

Verilen 385 ödüle ek olarak, 2018 yılından beri Kristal Elma’da düzenlenen reklam sektörünün genç tasarımlarının yarıştığı Shutterstock Designer’s Challenge yarışması ve üniversite öğrencilerine özel düzenlenen bu sene 3’üncüsü gerçekleşen Genç Kristal Ödülleri de aynı şekilde online olarak açıklandı. 

Kristal Elma’da 2 sene önce başlatılan ve her sene o alın öne çıkan projelerinin sahibi olan 5 markanın belirlendiği Yaratıcılığa Cesaret Veren Markalar duyuruldu. 2020 yılının yaratıcılığa cesaret veren markaları Adidas, Arçelik, Finish, sahibinden.com ve Socrates Dergi olarak açıklandı. 

Bu sene farklı bir şekilde gerçekleşen Kristal Elma Ödülleri hakkında Reklamcılar Derneği Başkanı Volkan İkiler şöyle konuştu; Zorlu bir seneyi geride bırakıyoruz. Her zaman olduğu gibi tüm zorluklara rağmen bu sene de yaratıcılığı canlı tutmak ve üretmek için çok çalıştık, sürekli olarak geliştik, dönüştük. Reklamcılar Derneği olarak sektöre desteğimizi en güzel şekilde gösterdik, reklam ve pazarlama dünyasının en olgun yarışması olan Kristal Elma’yı tüm katılımcılar için ücretsiz gerçekleştirdik. Tüm kazanan işleri tekrar tebrik ediyorum.”

İşlerin evlerden yürütüldüğüne dikkat çekmek isteyen Kristal Elma bu seneki konseptini “aklımızı, ruhumuzu koruyan yaratıcılığa” ithaf etti ve sektöre gönül vermiş kreatif direktörlerden “Yaratıcılığımı koruyan…” dedikleri bir cümle ile bir fotoğraf istenerek bir sosyal medya post serisi oluşturuldu.

Bu sene ilk defa online juri deneyimi yaşayan Kristal Elma’da juri başkanları ve temsil ettikleri kategorileri şöyle sıralayabiliriz; 

Emre Kaplan (Film, TV, Sinema & Online Film, Entegre Kampanyalar & Kristal Elma 2020 Özel Kategorisi & Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği)

Ergin Binyıldız (Basın & Açıkhava & Radyo & Eli Acıman Reklam Metni)

Alemşah Öztürk (Dijital, Sosyal Medya ve Aktivasyon)

Nüzhet Algüneş (Medya)

Özge Güven (Tasarım)

Ender Sevim (Uygulamada Mükemmellik Yapım/ Yönetim & Müzik)

İlkay Gürpınar (Bölge Yarışması) 

32. Kristal Elma Ödüllerinde kazananların tam listesine ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak için tıklayınız.