Türk otomotiv sanayinin öncü gücü ve kadın istihdamı lideri olan Ford Otosan, otomotivden finansa, enerjiden teknolojiye kadar 11 farklı sektörde faaliyet gösteren 380 global şirketin cinsiyet bazlı veri raporlama şeffaflığına ve işyerinde fırsat, temsiliyet ve hak eşitliğinin arttırılmasına yönelik performanslarının değerlendirildiği, dünyanın en önemli cinsiyet eşitliği araştırması olan, Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne girmeye hak kazandı. 

Otomatı sektöründe kadın çalışan sayısını artırmak hedefiyle “İş’te Eşitlik” anlayışıyla hareket eden Ford Otosan, sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında herkese eşit fırsatlar sunma ve kadın istihdamını artırmak için gerçekleştirdiği çalışmalarla 2021 Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde yer aldı. 

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün Ford Otosan olarak, fırsat eşitliğine dayalı, farklılıklara ve etik değerlere saygılı bir iş ortamı sunmayı amaçladıklarını ve bunun için çalıştıklarını vurguladı ve ve şöyle devam etti:

“Otomotiv sektörünün kadın istihdam lideri olarak, “İş’te Eşitlik” anlayışı ile kadın çalışanların iş hayatına katılımı başta olmak üzere fırsat eşitliğini tüm sektöre yaymayı, önyargıları kırarak farkındalık yaratmayı hedefliyoruz. Ülkemiz, Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum – WEF) 2020 Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’nde 153 ülke arasında maalesef 130. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin lider sanayi kuruluşlarından biri olarak bu konuda da sorumluluk üstlenerek ülkemizde “İş’te Eşitlik” için var gücümüzle çalışıyoruz. Dünyanın en kapsamlı cinsiyet eşitliği araştırmalarından biri olan Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nde Türkiye’den yer alan tek otomotiv, aynı zamanda tek sanayi şirketi olmaktan gurur duyuyoruz.”

2016’dan beri faaliyet gösteren Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi, 11 farklı sektörden şirketlerin uyguladıkları politikalar, toplumsal katılım, geliştirilen ürünler ve hizmetler gibi alanlarda cinsiyet eşitliğini nasıl teşvik ettiklerime göre değerlendiriliyor. Endekste yer alan bir diğer önemli kriter ise şirketlerin uluslararası cinsiyet eşitliği insiyatiflerine ve taahhütlerine imzacı olup olmadığı. Ford Otosan, kadın çalışanlara yönelik işe alın stratejileri, kadın yönetici oranı, yeni şe alımlardaki kadın çalışan oranı, çeşitlilik ve kapsayıcılık hedefleri, ebeveyn izin politikaları ile cinsiyet ayrımcılığına yönelik reklam ve pazarlama içerikleri oluşturulması gibi konularda Bloomberg Cinsiyet Eşitliği Endeksi’nden tam not almayı başardı.

Kaynak için tıklayınız.