Türkiye Bilişim Derneği’nin Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği’nde, Dijital Gündem’e konuşan ASUS Sistem Ürünleri Grubu Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, son zamanlarda markalarının kamu alanında sıkça görülme nedeninden bahsetti.

Özge Kılıç Güler, ASUS’un çok uzun yıllardır tüketici ürünlerinde hizmet verdiğini, yaklaşık olarak 30 yılı aşkın bir tecrübesinin olduğunu ifade etti.

Güler, geçen bu zaman içerisinde ASUS’un sadece tüketici ürünlerine odaklanıldığının ve teknolojilerini tüketiciler için üreten bir marka olduğunu dile getirdi. Ancak ASUS’un 2020 yılı itibari ile gerek kaynaklarını gerek hizmetlerini geliştirerek, kurumsal sektöre de giriş yaptığını belirtti. Bunun nedeninin ise sadece teknolojik ürünler üreterek kamuda yer edinemeyeceklerinin olduğunu söyledi. Bundan dolayı 2020 yılı ile birlikte ürünlerinin kurumsal sektöre de giriş yaptığını, ürünlerinin bu pazara da sunulduğunu aktardı.

Özge Güler Kılıç konuşmasının devamında; ‘’Pazarda bizi son bir buçuk yıldır aktif olarak görüyorsunuz. Tüm globalde kurumsal alanda katettiğimiz yola baktığımızda; gerek insan kaynağı anlamında gerek satış hacminde 2,5 katına çıkmış bir durumdayız. Evet adım adım ilerliyoruz ama güçlüyüz.’’ diyerek ASUS’un son yıllardaki durumunu aktardı.

Özge Gürel Kılıç’a yönetilen bir diğer soru ise Green ASUS Projesi’nin ne olduğu oldu. Kılıç, bu projenin 21 yıl önce başlatıldığını vurgularken, bilişim ürünlerinde kullanılan bazı maddelerin insan sağlığına zararlı olduğunu bundan dolayı bunların kullanımını sınırlandırdıklarını belirtti. Gürel Kılıç, sağlığa zararlı bu maddelerin; kurşun, halojen gibi maddelerin ürünlerinde kullanılmadığını ve bu sayede Greenpeace ödülüne layık olduklarını da dile getirdi. Ayrıca ASUS’un yılda 50 bin ile 60 bin arasında eko etikete sahip olduğunu da vurguladı. Çalışmalarının devamında da bunu sürdüreceklerinin altını çizdi.

Özge Gürel Kılıç’a yöneltilen son soru ise 2022 Türkiye hedeflerinin ne olduğu oldu. Özge Gürel Kılıç bu soruya şu şekilde yanıt verdi: ‘’Pandemiyle birlikte hedeflerimiz çok farklılık gösterdi. Çünkü 2019 yılında sabit bir pazar vardı ve hatta bilgisayarlar telefona yenik düşmüştü. Ancak pandemiyle birlikte insanlar telefonla yapabildiklerinin sınırlı olduğunu anladılar. Dolayısıyla 2022 yılında pazar artışı olacak ve bizlerde pazar artışıyla birlikte kendimize bununla doğru orantılı bir hedef belirliyoruz. Türkiye’de nüfusun yüzde 40’ı genç ve buna bağlı olarak talep çok yüksek. Her ne kadar teknolojiye ilgi fazla olsa da burada belirleyici nokta ekonomi. Ancak bizim amacımız her bireye bir bilgisayar, dolayısıyla bireylerin de kendilerini hazır hissetmeleri ve doğru zamanı yakalamaları önemli. Fakat biz talebi karşılayabilecek şekilde üretim kanallarımızla birlikte hazır durumdayız.’’

Kaynak: https://www.dijitalgundem.net/asus-2022-yilina-hazir/

Yusuf TOPAL