Sevilen anlık mesajlaşma uygulaması Telegram, bu yılki 12. güncellemesini kullanıma sundu. 8.4 numaralı yeni sürümü uygulama marketlerinde yer alan platform; iMessage benzeri mesaj tepkileri başta olmak üzere dizi ve filmler hakkında sürpriz bozan ayrıntılara maruz kalanların imdadına yetişecek spoiler gizleme işlevini kullanıcıların hizmetine sundu. Ek olarak mesaj çevirme ve temalı QR kodları da Telegram’ın yeni sürümünde hayata geçti.

TELEGRAM 8.4 İLE GELEN YENİLİKLER

1) TEPKİLER

Yeni dönemde kullanıcılar birbirlerine duygularını 11 farklı emoji ile ifade edebilecekler. Tepkiler özelliğini kullanarak hızlıca kisi göndermek için bir mesaja iki kez dokunabilirsiniz. Her tepki sohbette benzersiz bir animasyonla görünüyor.

Telegram’ın açıklamasına göre tepkiler özel sohbetlerde her zaman açık olacak. Ancak grupların ve kanalların yöneticileri, tepkileri etkinleştirip etkinleştirmemeye ve sohbette hangi tepki ifadelerinin mevcut olacağına bizzat karar verecek. Ayrıca varsayılan tepki emojisi uygulama ayarlarından değiştirilebilecek.

2) SPOİLER GİZLEME

Telegram 8.4 güncellemesiyle beraber spoiler gizleme özelliği geldi. Bir dizi veya filmi tartışırken karşıdaki kişiye sürpriz bozan ayrıntılar vermemek için gönderdiğiniz mesajın spoiler içerdiğini belirtebilirsiniz. Bu, mesajın seçilen kısmını sohbette olduğu gibi sohbet listesinde ve bildirimlerde de gizleyecektir.

Bu özelliği kullanmak için, sohbet ekranında yazdığınız mesajı göndermeden önce metnin üzerine basılı tutun. Ardından gelen seçenekler arasındaki “Spoiler” biçimini seçin. Mesaj karşı tarafa gizlenerek gidecek. Neyin gizlendiğini görmeye hazır olduğunuzda, metni görüntülemek için spoiler’a dokunabilirsiniz.

3) MESAJ ÇEVİRİSİ

Yeni güncellemeyle gelen özelliklerden bir tanesi de; mesaj çevirisi oldu. Dünya çapında 500 milyondan fazla insanın platformda her dilde sohbet ettiğini ifade eden Telegram, bu noktada kullanıcılara yardımcı olmak için uygulamaya mesajları başka bir dile çevirme desteği ekledi.

Ayarlar > Dil bölümünden Çeviri seçeneğini etkinleştirerek, mesaj seçerken içerik menüsüne özel bir Çevir düğmesi ekleyebilirsiniz. Çeviri, Telegram’ı destekleyen tüm Android cihazlarda kullanılabiliyor. Ancak Apple cihazlarda minimum iOS 15 sürümü gerektiriyor. Ayrıca kullanılabilir dillerin listesi telefonunuzun işletim sistemine göre değişkenlik gösteriyor.

Bunların yanı sıra Telegram 8.4 güncellemesiyle gelen diğer özellikler arasında; genel kullanıcı adı olan herkes için QR kodu oluşturma, macOS için yeni menüler ve yepyeni etkileşimli ifadeler de yer alıyor. 

Kaynak: https://digitalhouse.com.tr/telegrama-spoiler-gizleme-ozelligi-geldi/

Yusuf TOPAL