Bill Gates tarafından 2015 yılında sürdürülebilir enerji sistemlerinin geliştirilmeleri ve atmosferdeki sera gazlarının azaltılmaları için çalışmalar ve yatırımlar yapmak üzere kurulan Breakthrough Energy tarafından yönetilen fon, Catalyst adlı program kapsamında Avrupa’da geliştirilen yeşil teknolojileri destekleyeceğini ve destek başvurularını almaya başladığını duyurdu. Breakthrough Energy, ABD’de geliştirilen yeşil teknolojilere sağlayacağı destek için yine Catalyst programı kapsamında başvuruları geçtiğimiz ay kabul etmeye başlamıştı.

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında başlatılan Catalyst programı kamu-özel işbirlikleri üzerinden ekonomileri sıfır karbona çevirme amacı güdüyor. Geçtiğimiz altı ay içerisinde 1,5 milyar dolar yatırım alan program, bu yılın ortasına kadar 3 milyar dolara ulaşmayı hedefliyor. Breakthrough Energy, Catalyst programına yapılacak yatırımlar ile yeşil hidrojen teknolojilerini, sürdürülebilir havacılık yakıtlarını, enerji depolama projelerini ve havadaki karbonu yakalamaya eğilen teknolojileri destekleyecek.

Bill Gates, geçtiğimiz Ağustos ayında ABD Kongresi’nde yer alan iki partinin de desteklediği altyapı tasarısının imzalanması halinde ABD Enerji Bakanlığı ile kurulacak olan kamu-özel işbirliğinin Catalyst programı üzerinden 3 milyar dolarlık yatırımın önünü açacağını, ilerleyen dönemde bu yatırımların 15 milyar dolara ulaşabileceğini açıklamıştı. ABD Başkanı Joe Biden tarafından Kasım ayında imzalanan o tasarı ile toplam 1,2 trilyon dolarlık yatırımın önü açılırken, ABD tasarının imzalanması sonrası elektrikli araçlara, havalimanlarının ve enerji şebekelerinin yenilenmelerine, temiz hidrojen merkezlerinin inşa edilmelerine ve atmosferdeki karbonun azaltılması konusunda yapılacak çalışmalara on milyarlarca dolarlık yatırım yapacak.

Kaynak için tıklayın.