Bu yazımızda “hodl, death cross, golden cross, düzeltme ve konsolidasyon“ terimleriyle ilgili detaylı açıklamaya ulaşacaksınız.

Top 10 Best Bitcoin Books of All Time (2020)

nternet kültürünün bir parçası olarak oluşan kripto para piyasası, kendine has dinamiklere, terimlere ve söylemlere sahiptir. Bunun yanı sıra, bir finans piyasası olan kripto alanını daha iyi anlamak için belirli finans ve ekonomi terimlerini de bilmek gereklidir.

Bu yazımızda “hodl, death cross, golden cross, düzeltme ve konsolidasyon“ terimleriyle ilgili detaylı açıklamaya ulaşacaksınız.

Hodl

Hodl, kripto para sektöründe en yaygın kullanılan terimlerden biridir. Kelime, aslında İngilizce “hold (tutmak)” kelimesinin, 2013 yılında sarhoş bir forum kullanıcısının “I AM HODLİNG (TUTUYORUM)” diye belirttiği gönderisindeki yalnız yazılışından türemiştir. Kripto para topluluğu arasında yatırımın tutulması ve satılmaması gerektiğini ifade etmek için kullanılır.

Kelimenin “Hold On For Dear Life (Sıkı sıkıya [yatırımlarınıza] tutunun) cümlesinin kısaltması olduğu da söylenmektedir. Kripto para birikimcileri de “HODLer” olarak adlandırılır.

Death cross (ölüm kesişimi)

Haziran 2021 itibarıyla kripto piyasasının da gündeminde olan bir finans terimi olan death cross, bir varlığın fiyat grafiğinde 50 günlük hareketli ortalamasının, 200 günlük hareketli ortalamasını aşağı yönde kesmesini ifade eder. Piyasadaki boğa trendinin sona erdiğinin ve ayı piyasasının başladığının sinyalini verir. Death cross formasyonu uzun vadeli bir gösterge olduğundan dolayı, yatırımcılar için diğer göstergelere kıyasla daha fazla önem taşır.

https://s3.cointelegraph.com/storage/uploads/view/b62cdc5ff89a1e8281b8601a38952fc1.png19 Haziran 2021’de, Bitcoin fiyatının iki ayda 64.863 dolardan 28 bin dolara kadara çakılmasının ardından BTC/USD paritesinin grafiğinde de death cross görüldü. Kripto paranın hem basit hem de üstel hareketli ortalamaları, death cross formasyonu oluşturdu.

İlginizi çekebilir: Hareketli Ortalama (MA) Nedir?

Golden cross (altın kesişim)

Death cross’un tam zıttı olarak düşünülebilecek golden cross, bir varlığın 50 günlük hareketli ortalamasının, 200 günlük hareketli ortalamasını yukarı yönde kesmesini ifade eder. Kısa vadeli fiyatın uzun vadeli fiyat ortalamasına kıyasla hızla yükseldiğini gösteren bu formasyon, piyasada yukarı yönde bir kırılma yaşandığının ve boğa piyasasının başladığının sinyalini verir.

https://s3.cointelegraph.com/storage/uploads/view/9d720d13deef03b2540662bca9421b10.png

S&P 500 grafiğindeki golden cross. Kaynak: Icrypex

Düzeltme

Düzeltme; bir varlığın, menkul kıymetin veya belirli bir piyasanın yüzde 10 civarı değer kaybetmesini ifade eder. Kripto piyasasında bu oran yüzde 30-40’lara kadar çıkabilmektedir. Varlığın fiyatında ciddi bir düşüşe neden olsalar da, düzeltmeler genel trendin aksi yönündeki fiyat hareketlerini ifade eder ve genellikle kısa sürer.

Düzeltmeler, parabolik yükseliş gösteren ve şişen varlık ve piyasalarda dengeleyici görevi görebilir ve yatırımcılara alım fırsatı sunarlar.

Konsolidasyon 

Konsolidasyon, bir varlığın fiyat hareketinin kararsız olduğu dönemleri ifade eder. Yukarı veya aşağı yönde önemli bir hareket göstermeyen varlık, belirli bir direnç ve destek seviyesi arasında yatay seyreder. Fiyat dalgalanması ve dolayısıyla kısa vadeli yatırımcılar için kâr olanağı azalır.

Barış Ermek

Kaynakça: https://www.forbes.com/sites/karlkaufman/2018/01/25/the-cryptocurrency-glossary-volume-1/?sh=774163bd57b6