İşte dünyanın “en sıkıcı” insan tipi ve meslekleri…

İngiltere’de Essex Üniversitesi bilim insanları, “en sıkıcı insanın” karakteristik özelliklerini belirlemek için 500 kişi ile 5 ayrı çalışma yürüttü. Çalışma sonunda sıkıcı meslekler ve kişilik özellikleri sıralandı. Veri analizi, muhasebe, temizlik ve bankacılık “en sıkıcı meslekler” olarak sıralandı.

Çalışmayı yürüten bilim insanları “en sıkıcı hobileri” de televizyon izlemek, kuş gözlemciliği ve sigara içmek olarak listeledi. “Sıkıcı insanların” büyük yerleşim yerlerinden yaşamaktan kaçındıkları ve daha çok küçük kent ve kasabaları tercih ettikleri belirlendi.

Araştırmanın yazarı Dr. Wijnand Van Tilburg, “sıkıcılığı” çalışmanın ilginç ve gerçek yaşam üzerinde çok etkisi olduğunu söyledi.

“Algılar değişebilir, ancak insanlar ‘sıkıcı’ işleri ve hobileri olanlarla konuşmak için zaman ayırmayabilir, bunun yerine onlardan kaçınmayı seçebilirler” diyen Dr. Tilburg, “Kategorize edilen insanların diğerlerinin yanıldıklarını kanıtlama ve bu olumsuz klişeleri kırma şansları yok. İnsanların onlardan kaçınmayı seçmesi, sosyal dışlanmaya yol açabilir ve yaşamları üzerinde gerçekten olumsuz bir etkiye neden olan yalnızlığı artırabilir” dedi.

Sıkıcı insanlar işlerinde yetersiz mi?

Araştırmacılar sıkıcı olarak nitelenen insanlar hakkındaki bir yanılgıyı da ortaya çıkardı. Çalışmaya katılanlar “sıkıcı” olarak tanımladıkları kişileri ayrıca mesleklerinde de “yetersiz” buldu.

Araştırmanın yazarı Dr. Wijnand Van Tilburg bu sonucun kendisi için ilginç bir veri olduğunu söyledi. Muhasebecilerin “sıkıcı” olarak görülebileceğini ancak işlerinde iyi oldukları sonucunu beklediğini söyleyen, Dr. Tilburg, “Gerçek şu ki, bankacılar ve muhasebeciler oldukça yetenekli ve toplumda iyi bir konuma sahipler. Belki de onları üzmemeli ve sıkıcı olarak klişeleştirmemeliyiz” dedi.

Çalışmada sıralanan sıkıcı meslekler ve hobiler şöyle:

En sıkıcı beş meslek

Veri Analistliği

Muhasebe

Vergi/sigorta

Temizlik

Bankacılık

En heyecan verici ilk beş iş

Performans sanatları

Bilim

Gazetecilik

Sağlık çalışanı

Öğretim

En sıkıcı beş hobi

Uyumak

Din

Televizyon izlemek

Hayvanları gözlemlemek

Matematik

Barış Ermek

Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/sikici-insan/