Dünyanın dört bir yanından yeni müzisyenleri bir araya getiren “Coke Studio”nun global lansmanı, Queen’in ikonik şarkılarından “A Kind Of Magic” parçasına saygı niteliği taşıyan özel bir film ile yapıldı. Tüm dünyadan sadece 7 müzisyenin yer alacağı lansman filminde, Türkiye’den de elektro-pop prodüktörü Ekin Beril yer alıyor.  Platform sayesinde, milyonlarca müziksever, Ekin Beril’in “A Kind Of Magic” yorumunu ve kendisini tanıma fırsatı bulabilecek. Platform, Türk müzik sektöründen genç bir yeteneğin adının tüm dünyada duyulmasını sağlarken, diğer genç yeteneklere  de ilham olacak.

“Coke Studio” ve “The Conductor”, Coca-Cola’nın geçen senenin sonunda lanse ettiği yeni global marka platformu olan “Gerçek Mucize” söyleminden yola çıkarak ortaya çıkarıldı. Platformun özünü, farklılıkların dünyayı daha yaşanacak bir hale getirdiği ve hem sanal hem de gerçek hayatta paylaşılan deneyimler aracılığıyla bir araya geldiğimizde “Gerçek Mucize”nin gerçekleşeceği inancı oluşturuyor.

Coca-Cola Küresel Yaratıcı Strateji ve İçerik Başkanı Pratik Thakar, “Coke Studio, Coca-Cola’nın “Gerçek Mucize” felsefesinin uzantısı olarak meydana geldi. Coke Studio, müziğin insanları birleştirici ve canlandırıcı olma konusundaki benzersiz yeteneği sayesinde, dünyanın dört bir yanındaki müzikseverlerin bir araya gelip yeni bir deneyim yaşamaları için bir bağlantı noktası sağlıyor.”

“The Conductor”, Coke Studio platformunun özündeki çok kültürlü sihri kapsayan benzersiz bir iş birliğiyle efsanevi rock grubu Queen’e bir saygı duruşu niteliği taşıyor. 2 dakikalık filmi, Queen’in ikonik ‘A Kind of Magic’ melodisi üzerine kurulu. Bu olağanüstü çalışma, her biri müziğe kendi benzersiz tarzını katan ve şarkıyı günümüz kuşağı için yeniden tasarlayan gelecek vadeden genç sanatçılarla gerçekleştirildi.

“The Conductor” da yer alan sanatçılar arasında Türk elektro-pop prodüktörü Ekin Beril; Grammy adayı Amerikalı R&B fenomeni Ari Lennox; İngiliz şarkıcı ve söz yazarı Griff; Latin kentsel popun en güçlü temsilcilerinden Mariah Angeliq; Nijeryalı şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı Tems; Hint kökenli Kanadalı rap sanatçısı ve prodüktör Tesher; ve renkli, farklı dillerde şarkı söyleyen kadın K-Pop grubu TRI.BE.

Filmin yanı sıra, yedi sanatçının bireysel olarak kaydettiği ‘A Kind of Magic’in kendi versiyonları da, ek özel parçalar ve kamera arkası görüntüleriyle birlikte 19 Mayıs saat 20:30’dan itibaren Coke Studio YouTube Hub‘da erişime açıldı. Ayrıca Cola kutularının üzerinde yer alan aktivasyonla platforma erişim sağlanabilecek. Böylece Coca-Cola ambalajları, insanların Coke Studio’ya erişmeleri için dijital portal haline gelecek.

Thakar, “Coke Studio platformu Pakistan’da doğdu ve Pakistan dahil olmak üzere Afrika ve Filipinler’de, 11 milyon YouTube abonesiyle büyük başarılar elde etmeyi sürdürdü. Bunun katlanarak büyüme potansiyeline sahip olduğuna inanıyoruz ve bugün, bazı olağanüstü sanatçılara yeni izleyiciler kazandırmasına yardımcı olmak için ikonik markamızın erişim ağını kullanarak platformu daha geniş bir küresel izleyici kitlesine tanıtmaktan heyecan duyuyoruz” şeklinde sözlerine devam etti.

The Coca-Cola Company Küresel Müzik ve Kültürel Pazarlama Müdürü Joshua Burke ise  “Coke Studio ile farklı bir şey yapmak için yola çıktık Coca-Cola, dünyanın her köşesinden dikkat çeken yeteneklerle çalışarak müzikle her zaman güçlü bir bağ kurdu ve sınırları ve kültürleri aşarak insanları birbirine bağlayan güçlü bir mirasa sahip oldu. Coke Studio, bu iki unsuru güçlü ve geleceğe dönük bir şekilde bir araya getirerek müzik endüstrisindeki yeteneklerin gelişimini desteklerken aynı zamanda yeni dinleyicileri yeni müzikle ve birbirleriyle buluşturuyor” dedi.

Burke ayrıca şunları söyledi: “’The Conductor’u hem efsanevi Queen’e bir saygı duruşu, hem de en önemli parçalarından bir tanesini yeni nesil için kültürler ve müzik türleri arasında farklı şekillerde yenileme ve yeniden yorumlama fırsatı olarak görüyoruz”

Coke Studio lansmanının kürasyonu, müzik odaklı eğlencede dünya lideri olan ve bünyesinde bulunan ikonik plak şirketleriyle anlaşmalı beş sanatçısının kampanyada yer aldığı Universal Music Group ile ortaklaşa yapıldı. ‘The Conductor’, yaratıcı ajans BETC London ve Iconoclast’ın yönetmeni Pierre Dupaquier (WAFLA) ile birlikte gerçekleştirildi.

Universal Music Group Küresel Markalar Yönetici Başkan Yardımcısı Richard Yaffa, “Bu lansman için bu inanılmaz sanatçılar ve Coca-Cola ekibiyle hem müzik hem de yaratıcı vizyon üzerine iş birliği yapmak sihirliydi. Şirketlerimiz, olağanüstü yetenekleri ortaya çıkarma, dünyanın her yerinden sanatçılarla iş birliği yapma ve hayran kitlelerini genişletme fırsatları yaratırken müziklerini paylaşmalarını desteklemeye dönük içten kararlılığımızla uyum içinde çalışıyor” dedi.

ŞİMAL DOĞAN / KAYNAK