Women’s Aid, FIFA Dünya Kupası’nı farkındalık yaratan kampanyasıyla karşılıyor.

FIFA Dünya Kupası’nın havanın erken karardığı soğuk kış mevsimine denk gelmesi vesilesiyle maç izlemek için evlerin daha çok tercih edilmesi, İngiltere’de çoğu kadın için şiddet görme endişesini de beraberinde getiriyor. Futbol aile içi şiddete yol açmasa bile halihazırdaki şiddet vakalarının yoğunlaşmasına neden olabiliyor. Büyük futbol turnuvalarının aile içi şiddet üzerindeki etkisinden harekete geçen sivil toplum kuruluşu Women’s Aid, FIFA Dünya Kupası’nı farkındalık filmiyle karşılıyor.

STK’nın iki yıl süreli “Aile İçi Şiddetle Birlikte Mücadele” kampanyasının parçası olan film, izleyiciyi boş sokaklarda yankılanan tezahüratlar arasında karanlık bir atmosferde ağırlıyor. Milli takıma destek için evlere asılan bayraklar arasında son görünen ise “O eve geliyor” (He’s coming home) yazılı bayrak oluyor. Film, aile içi şiddete maruz kalan milyonlarca kadına destek çağrısıyla noktalanıyor.

Women’s Aid’den Farah Nazeer, “Aile içi şiddeti sonlandırmak için herkese düşen bir görev var ve Dünya Kupası gibi büyük turnuvalarda farkındalığı artırmak, şiddet uygulayan partnerleriyle yalayan birçok kadına yardımcı olur. Aile içi şiddet futboldan kaynaklanmasa bile mevcut şiddetin büyük turnuvalar esnasında sıklaşabileceğini ya da ciddileşebileceğini biliyoruz. Birçok kadının yardıma nasıl ulaşabileceğini bilmesi gerektiği bu zamanda kampanya mesajını herkesin paylaşmasını umuyoruz” yorumunda bulundu.

“He’s coming home” yazılı bayraklar ülke genelinde açık havada yer alacak. Bayraklar, kampanya bitiminde bağış amaçlı açık artırmaya çıkarılacak.

Kaynak

Gülnur Genç