Dünya ısındıkça, zenginler ve yoksullar arasındaki eşitsizlik yoğunlaşıyor. Bu yıl COP27’de konu ön plana çıktı

Doğal afetler ve eriyen buzullar hakkında karşılaştığımız bir dizi iklim değişikliği öyküsünde, genellikle unutulan bir açı sosyal eşitsizlik yönüdür: sera gazı emisyonlarının çoğunluğu küçük bir zengin ülkelerden gelirken, iklim değişikliğinin fiziksel etkileri (her zaman) çok daha küçük karbon ayak izine sahip çok daha fazla sayıda yoksul ülke tarafından orantısız bir şekilde hissedildi. 

Rakamlar bunu doğruluyor. ABD, Kanada, Batı Avrupa’nın çoğu ve Japonya dahil olmak üzere yalnızca 23 zengin ülkeden oluşan bir zümre, küresel nüfusun yalnızca %12’sini oluşturuyor, ancak atmosfere salınan sera gazlarının %50’sinden sorumlu olmayı başardı. En az 150 ülke, emisyonların diğer yarısını oluşturuyor. 

Dahası, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin yükünü taşıyanlar bu yoksul uluslardır. Bu en çok iki cephede belirgindir. İlk olarak, bir doğal afet meydana geldiğinde, yoksul ülkeler krizi ele almak için fon ve altyapı açısından daha az donanımlıdır. İkincisi, coğrafya sayesinde, değişen hava modellerinde daha büyük uç noktalarla uğraşmak zorunda olan Küresel Güney’dir – bu terim, ulusların çoğunluğunu oluşturan az gelişmiş ülkeleri ifade eder.

Bu eşitsizliği giderme çabası içinde, bu yoksul ülkeler yıllardır daha varlıklı olanları, gerçekte kayıplar için telafi edici zararları ödemeye çağırıyorlar. Zengin ülkeler bu istekleri sözde dikkate aldılar. 2009’da Kopenhag’da düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde (COP15), bu yüce topluluk daha az şanslı olanlara yılda 100 milyar dolar verme sözü verdi. Bu sessizce bozulan bir sözdü. Geçen yıl Glasgow’da düzenlenen COP26’da ev sahibi ülke İskoçya, bu iklim değişikliği eşitsizliğini ele almayı taahhüt eden tek varlıklı ülkeydi. Ne kadar teklif etti? 2,2 milyon dolar. 

Gelişmekte olan bir konsensüs 

Görünüşe göre bu yıl Mısır’da düzenlenen COP27’de gidişat nihayet değişiyor olabilir. Birincisi, bu yoksul ülkelerin temsilcileri tazminat çağrılarında daha iddialı hale geliyor. Afrika Birliği, kıtanın iklim değişikliğiyle mücadelesine damgasını vuran “özel ihtiyaçlar ve özel koşullar”a dikkat çekerken, Malavi Devlet Başkanı Lazarus Chakwera “en savunmasız uluslar için iklim adaleti sağlamak [için] suçluluk ve kapasitede açık bir farka dikkat çekti. ” Sorun, COP27 platformunun önemli bir parçası haline geldi.

Zengin ülkeler nihayet çağrıya kulak vermeye başlıyor. İskoçya 5,7 milyon dolar daha taahhüt etti; İrlanda 10 milyon dolar taahhüt etti; Avusturya, 50 milyon dolar. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bunu gündeme almanın tam zamanı” dedi. 

Ortaya çıkan model, öyle görünüyor ki, Avrupalılar hızlanırken, dünyanın en büyük kirleticisi olan ABD hala reddediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Avrupa dışındaki zengin ülkelere, ‘Kendi payınıza düşeni ödemek zorundasınız’ diyerek baskı yapılmalı” dedi.

ABD, konuyla ilgili tartışmaya açık olacağını belirtmekle birlikte herhangi bir taahhütte bulunmadı. Hiç şüphe yok ki, sorunun, çevreyi kirleten, sanayileşmiş tarihinin gamını kapsayabilecek bir Pandora’nın tazminat kutusuna yol açacağı konusunda ihtiyatlı. 

Kaynak