ABD’li General Motors (GM) ve Peugeot ve Citroen araçların üreticisi olan Fransız Peugeot Société Anonyme (PSA), Opel‘in satışı konusunda anlaştı. Geçtiğimiz günlerde iki büyük firma el sıkıştı. Resmi açıklamanın ise ilerleyen günlerde yapılması planlanıyor.

PSA ve GM henüz konuyla ilgili açıklama yapmaksızın, Opel ile birlikte GM bünyesinde yer alan Vauxhall’ın da PSA bünyesine geçmesi bekleniyor. Opel yetkilileri şirketin satış sürecinde olduğunu belirtse de konuyla ilgili detay vermedi. General Motors son 16 yıldır üst üste Avrupa’da zarar açıklıyor. Opel’in ödemek zorunda olduğu borç ve tazminat tutarlarının 10 milyar dolara yakın olduğu belirtiliyor.

PSA’nın patronu Carlos Tavares anlaşmayla ilgili yaptığı konuşmada “Avrupa’nın otomobil şampiyonunu yaratabiliriz” ifadesini kullandı. Öte yandan satış sonrası işten çıkarma olup olmayacağı Opel’in faaliyette bulunduğu ülkelerde endişe yaratıyor. GM’nin sattığı ifade edilen varlıklar arasında olan İngiltere’deki Vauxhall tesislerinde 4500 kişi çalışıyor.

İngiltere, satış görüşmelerinin açıklanmasının ardından General Motors yetkilileri ile temas kurarak kaygılarını iletmişti. İngiltere Ticaret Bakanlığı, hükümetin GM ile yakın temasta bulunduğunu ve iki şirketin satış görüşmeleri yaptıklarını açıklamalarının ardından konunun yakından takip edildiğini açıklamıştı.

Kaynak: