Google’ın, uzun zamandan beri alışverişlerini internet üzerinden yapan tüketici aktivitelerini izlediğini biliyorduk. Ancak şirket takip etmeyi bir adım öteye taşıyarak, mağaza gibi çevrimdışı alanlarda da tüketicileri izlemeye başladığını duyurdu.

Tüketicinin yolculuğu açısından yapılan yatırımlara diğer bir nefes getirecek Google aralarında YouTube, Google Maps gibi farklı uygulamalarından topladığı verileri milyonlarca kredi kartı işlemi ile birleştiriyor. Teknoloji devi, bilhassa ABD’de kredi ve banka kartlarının yüzde 70’ine erişebildiğini açıkladı.

Google bütün bilgileri toplayarak,  tüketicilerin satın alma kararlarının dijital ortamdan mı yoksa offline kanallardan mı  yaptıklarını pazarlamacılarla artık paylaşabiliyor. Örneğin, Sephora gibi bir markaya tüketicilerin online rimel reklamını izledikten sonra, bu kişilerin alışverişlerini internet üzerinden mi yoksa Sephora mağazasından nu yaptıklarını söyleyebiliyor.

Google her ne kadar müşterilerinin isimlerini ya da kredi kartı numaralarını markalarla paylaşmayacağını anlatım etse de,  bu yeni ‘konum bazlı takip servisinin’ kişisel verilerin korunmasına yönelik kaygıları arttıracak gibi gözüküyor.

Kaynak: