Halkla İlişkiler duayenlerinden olan ‘Alaeddin Asna’ kimdir? Sorusuna cevap vermeden önce Halkla İlişkiler mesleği içerisinde bulunup, zamanın meslek duayenlerinden olan kişiler için ‘’Alaeddin Asna’’ denilince ‘’onlar için neyi ifade ediyor’’ kısmını birer cümle ile göreceğiz.

Halkla İlişkiler Uzmanı Betül Mardin
“İnsanları çabuk kavrardı”
MPR Halkla İlişkiler Ajans Başkanı Meral Saçkan
“İnanılmaz Bir Entelektüeldi”
‘’Hocaların hocası’’
TÜHİD Başkanı Gonca Karakaş

‘’42 yıl önce bu derneği ve ilk Halkla İlişkiler şirketini kuran ender bir insandı. Arkasından güzel sözler söylenen ve örnek alınacak çok az insan vardır. Alaeddin hoca da bu insanlardan biriydi.”

Bu yazımızda aslında Meral Saçkan’ın değimi ile ‘’Hocaların hocası’’ Alaeddin Asna’nın aslında Türkiye’nin ilk özel Halkla İlişkiler şirketini kurmuş olmakla birlikte aynı zamanda bu sektöre öncülük etmekte olan isimlerin hocalığını yapmış ve sektöre birçok isim kazandırmış olan Alaeddin Asna’nın hayatını ele alacağız.


1940 yılında İstanbul’da doğan Alaeddin Asna, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Ekonomi Bölümü lisans diplomasının ardından yüksek lisans eğitimini, ABD’deki Michigan Devlet Üniversitesi’nin İletişim Sanatları Bölümü’nde tamamladı.

İş yaşamına TRT’de radyoculuk, Yeni İstanbul ve Vatan’da gazetecilikle başladı. Devlet Planlama Teşkilatı ile Sağlık Bakanlığı Nüfus Planlaması Genel Müdürlüğü’nde çalıştı. Koç Holding’de Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı.


1974’te, Türkiye’nin ilk halkla ilişkiler şirketi A&B Halkla İlişkiler’i kurdu ve fiili olarak 1995’e kadar çalıştı. Asna, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde sürdürdüğü görevinin yoğunlaşması üzerine, 1995 yılında şirket ortaklığından ve yönetiminden ayrılarak yalnızca eğitim faaliyetleriyle ilgilenmeye başladı. 1972 yılında Halkla İlişkiler Derneği’nin kurucuları arasında yer aldı ve ilk başkanı oldu.


1968 yılından başlayarak; Ankara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, Ege Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Gazetecilik – Basın Yayın Yüksek Okulları ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Banka ve Ticaret Hukuku Enstitüsü’nde halkla ilişkiler, reklamcılık, kişisel ilişkiler ve gazetecilik dersleri verdi.
1990’da Doktora derecesini aldı, 1994’te Doçent, 1999’da ise Profesör oldu. 1993 yılından itibaren ders verdiği Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, bir dönem dekanlık görevini üstlendi.

Alaeddin Asna’nın sektördeki eşşsiz kariyeri ve öncülüğünün yanı sıra kaleminin güçlü olduğunuda söylemek gerekir. Ele almış olduğu, biz okuyuculara bıraktığı kitaplara bakacak olursak; ‘’Önce İletişim Vardı Ustalar Ne Diyor?’’, ‘’Bir Pr’cının Meslek Anıları’’, ‘’Kuramda ve Uygulamada Halkla İlişkiler’’, ve son olarakta ‘’Public Relations’’

http://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/halkla-iliskiler-sektorune-onculuk-eden-15-duayen/