2017’nin başlarında Almanya, Avusturya ve İsviçre’de yapılan Yol Güvenliği Araştırmasına göre trafik kazalarının yüzde 60’ının cep telefonu kullanımı nedeniyle gerçekleştiği açığa çıkmıştı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Dünya Sağlık Örgütü Raporu’na göre sürücülerin yüzde 20’sinin direksiyon başındayken telefonlarını kontrol ettiklerini, hatırlatarak ‘Akıllı telefon kullanarak araç kullanmak, kaza riskini 4 katına çıkarıyor. Burada yalnızca telefon konuşması esnasındaki riskten bahsetmiyoruz. Hacettepe Üniversitesi Trafik ve Yol Güvenliği Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin Trafikte Cep Telefonu Kullanımı raporuna göre telefon beklerken veya görüşme bittikten sonra da kaza riski devam ediyor. Yapılan araştırmalarda, telefon görüşmesi bittikten sonra kişinin konuşmalar üzerine düşünerek dikkatini toplayamadığı ve görüşme bittikten sonraki 5 dakika içinde kaza riskinin 4,8 kat arttığı belirlendi. Özellikle telefon konuşmasının yoğunluğu kişinin dikkat dağınıklığı üzerinde büyük rol oynuyor’ şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

Tüm bu bilgilere rağmen insanların bilinçlenmediğini düşünen Volkswagen, cep telefonu kullanımı yasaklamanın yeterli olmadığı da anladı. Farkındalığın ancak çarpıcı bir yolla yapılabileceğini kavrayan şirket, kaza yapmış arabalardan cep telefonu kılıfı üreterek sürüş esnasında cep telefonunuzu elinize aldığınızda psikolojik olarak kaza yapma ihtimalinin aklınıza gelmesini amaçlıyor.

Volkwagen’in bu farkındalık çalışması,  gerçekliğin tüm çıplaklığı ile insanları etkileyecek cinsten. Gerçekliği insan psikolojisiyle birleştirmeleri çalışmaya farklı bir boyut getirmiş. Eğer bu telefon kılıflarından satın alırsanız, ürüne her baktığınızda kazaların insan hayatını ne denli olumsuz etkilediği aklınıza gelecektir.

Kaynak için tıklayın