Hepimiz sosyal medyada dakikalarca veya saatlerce dolaşmayı yeni bilgiler edinmeyi, haber okumayı,fotoğraflarımızı paylaşmayı çok seviyoruz. En çok vakit harcanan sosyal mecra ise Instagram. Yepyeni özellikleriyle sürekli güncellenen Instagram bu sefer de iki yeni özelliği ile yeni bir güncelleme yapıyor.

Bunlardan birisi; Instagram Hikayeler’e sadece ‘Yakın Arkadaşlar’ İle Paylaşma Özelliği 

Sosyal ağ Instagram, platformdaki “Hikayeleri” (Stories)yalnızca belli bir grup ile paylaşmayı sağlayan “Yakın Arkadaşlar” (Close Friends) özelliğini kullanıma sunduğunu duyurmuştu. Instagram resmi hesabından yapmış olduğu açıklamayla ilgili; “Büyüyen topluluğuyla, insanların bazı özel anlarını herkesle paylaşmak istemeyeceğini düşünen Instagram, bu özellik sayesinde insanların daha kişisel anlarını yalnızca kendi seçtikleri küçük bir grup ile paylaşmasına izin veriyor.

Bir diğer özellik ise; Görme Engelliler İçin Yeni Bir Özellik Tanıttı

Instagram,iki yeni erişilebilirlik özelliği ile birlikte, uygulamanın artık görme engelli kişiler için daha kullanılabilir hale geleceğini ve otomatik olarak alternatif metin ve özelleştirilmiş alternatif metin özellikleri sayesinde kullanıcılar fotoğrafların açıklamalarını dinleyebilecek ve kendi fotoğraflarına açıklama ekleyebilecek. Intagram’ın yayımladığı blog gönderisinde yeni özelliklerin detayları paylaşıldı ve herkes için ulaşılabilir olmanın önemi hakkında paylaşımda bulundu:

Bugün iki yeni özellikle, görme engelli kişilerin Instagram’ı kullanmasını daha kolay hale getiriyoruz. Dünya üzerinde 285 milyon insan görme rahatsızlıklarına sahip ve biz bu insanların daha erişilebilir bir Instagram’dan fayda sağlayabileceğini biliyoruz. İlk özelliğimiz otomatik alternatif metin. Bu özellik sayesinde ana ekranda, keşfet sayfasında ve profillerde bulunan fotoğrafların açıklamalarını dinleyebilirsiniz. Bu özellik nesne tanıma teknolojisini kullanarak fotoğraflar için tanımlar oluşturuyor. Bu tanımlar ekran okuyucu uygulamalarınız tarafından okunabilir. Böylece fotoğrafta bulunan nesnelerin bir listesine erişebilirsiniz.

Bir sonraki özelliğimiz ise özel alternatif metin. Böylece Instagram’a yüklediğiniz fotoğraflara daha zengin tanımlar ekleyebilirsiniz.Ekran okuyucu kullanan diğer kullanıcılar da bu tanımlarınızı duyabilir.

Kullanıcılar özel alternatif metin oluşturma seçeneğine erişmek için, yükledikleri fotoğrafın alt kısmında yer alan “Gelişmiş Ayarlar” menüsünü kullanmaları gerekiyor. Şirket daha fazla erişilebilirlik özelliğinin de Instagram’a ekleneceğini bildiriyor.

Şevval Kemik

Kaynak : www.pazarlamasyon.com

                www.pexels.com