Ataköy’de bir restoranda robot garsonlar hizmet vermeye başladı. Robi,Rozzy ve  Robo ismi verilen 3 robot müşterilerden büyük ilgi gördü.Bir işletmecinin Japonya’da görüp hizmete sunduğu teknolojik restoran, tablet masaları, robot garsonları ile müşterilerin ilgisini çekiyor. Türkiye’nin ilk teknolojik restoranı olan işletme görenlere şaşkınlık yaşatıyor. Dünyada daha önce benzeri kullanılan robotlara Türkçe yazılım yüklenerek, İstanbul’da açılan restoranda kullanılmaya başlandı.Bu robotlar, sipariştenservise kadar müşterilere her türlü hizmeti sunuyor. Boyları 1.55 metre olan robotlar 40 çeşitten oluşan menüyü servis ediyor. Restorana gelen müşteriler ilk önce internet altyapısı olan tablet şeklindeki masalardaki dijital menüden istediği yemeği seçiyor. Müşterinin tercih ettiği menü, mutfaktaki bilgisayar ekranına düşüyor. Aşçı tarafından hazırlanan yemekler daha sonra robot garsonların servis tepsisineyerleştiriliyor. Servissırasında müzik de çalan robotlar, müşterilerden yoğun ilgi görüyor. Masalara kurulan dijital menü sistemiyle sipariş veren müşteriler, ardından robotları getirdiği yemeklerin tadına bakıyor.
Akıllı tabletle hareket eden robot servis edeceği masaya kadar ilerliyor. Yemek garsonlar eşliğinde masaya konuluyor. Kimi müşteri de robotun elinden kendi yemeğini alabiliyor. Yemek masaya geldikten sonra hareket etmesi için robot ‘Dönebilmem için elime dokunur musun?’ diyor. Müşteri robotun eline dokunduktan sonra yeniden hareket edip masadan uzaklaşıyor.

Robot için yemek yemeğe gelenler var

Robotları izlemek için yemek yemeğe geldiğini söyleyen müşteriler görüntü olarak çok dikkat çekiyor. Burada dolaşması bile çok sıra dışı bir şey. Sipariş vermeden önce herkes önce telefonu eline alıp video çekmeye başlıyor. Teknoloji çok şaşırmış durumda. Restoranın önünden geçiyordum, bir yere uğramam gerekiyordu. Yemek yeme planım bile yoktu ama oturup yemek istedim. İnsanı buraya çeken bir şey. Sırf robot için yemek yemeğe geldim” ifadelerinde bulundu.

http://www.star.com.tr/foto-galeri/turkiyenin-ilk-teknolojik-restorani-bu-restoranda-masalar-tablet-garsonlar-robot-galeri-714350-sayfa-5