Spaces, markalar ve yayıncıların hedef kitleleriyle bağlantı kurmaları için yeni fırsatlar yaratırken kısa sürede birçok Twitter pazarlama stratejisinin de temel taşı haline geldi.

Twitter Spaces özelliği takipçilerine; markalar, endüstri liderleri ve uzmanlar, influencerlar ve ünlülerle etkileşim kurmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Markalar, sosyal medya ve sesin gücü sayesinde hayranlar ve takipçilerle özgün bir şekilde etkileşim kurabiliyor, kültürel anlarda bağlantıya geçebiliyor ve gerçek zamanlı olarak ilham alabiliyorlar. Twitter Spaces ise Twitter’da yalnızca insan sesinin getirebileceği derinlik ve güçle canlı sesli sohbetler yapmanın yeni bir yolu.

Peki nedir Twitter Spaces?
Twitter
, Twitter’da iletişim kurmanın ve sesi yükseltmenin tamamen yeni bir yolunu sunarak ve kullanıcıların birlikte gerçek zamanlı sesli sohbetler yapabilecekleri bir yer yaratarak Spaces’ı geçen yıl hayata geçirdi. Son dönemlerde Twitter’da Türkiye’de de timeline’larımıza baktığımızda futboldan  Survivor özetlerine, hayranlarıyla sohbet eden ve dayanışma çağrıları yapan Haluk Levent’e kadar her türlü konuyu kapsayan Spaces’lerin açıldığını görmüş olabilirsiniz.

Peki Spaces nasıl çalışır? Kurulumu çok basit – Tweet Oluştur ekranınızdan bir Spaces başlatabilirsiniz – ve toplantı sahipleri istedikleri zaman konuşmacıları yönetebilir ve yardımcı toplantı sahipleri ekleyebilir. Alanlar herkese açıktır ve kolayca erişilebilir: Her Spaces’in, bir toplantı sahibinin veya dinleyicinin bir Tweet‘e ekleyebileceği veya Direkt Mesaj yoluyla paylaşabileceği bir genel bağlantısı vardır. Birinin takip ettiği bir konuşmacının veya sunucunun bulunduğu Canlı Alanlar, zaman çizelgelerinin en üstünde mor renkle vurgulanmış olarak görünür.

Markalar Twitter Spaces’i nasıl kullanabilir?
Spaces, markalar ve yayıncıların hedef kitleleriyle bağlantı kurmaları için yeni fırsatlar yaratıyor ve kısa sürede birçok Twitter pazarlama stratejisinin temel taşı haline geldi.

Twitter’da insanlar sadece markaları kabul etmiyor, onlardan haber almayı da bekliyorlar. İnsanlar Twitter’da markalar hakkında konuşuyor ve Twitter’da her 10 kişiden 8’i markaları takip ediyor. Ve sohbet, markalar için sonuçları yönlendiriyor: Twitter’in bir araştırması, sohbette yalnızca yüzde 10’luk bir artışın satış hacminde yüzde 3’lük bir artışa yol açtığını gösteriyor.

Bir marka Spaces’e moderatör olarak, doğrudan konuşmayı yönlendirmek için veya bir kolaylaştırıcı olarak katılabilir; Spaces’in küratörlüğünü yaparak ve çeşitli yetenekler veya içerik üreticileriyle ortaklık kurarak, bir marka anı veya lansmanı etrafında gündem oluşturmak gibi çeşitli şekillerde dahil olabilir.

Başarılı bir Space planlamak, tanıtmak ve yürütmek için bazı küçük ipuçları:

Bir Spaces’in tanıtımını yapmak, haberi doğru hedef kitleye ulaştırmak için çok önemlidir.

Alanları planlayın: Spaces 14 gün öncesine kadar planlanabilir ve kullanıcılar bir hatırlatıcı ayarlayabilir, anında iletme bildirimleri alabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Bilgilendirin ve tanıtın: Etkinlik ayrıntılarını ve konularını içeren bir video veya görselle planlanmış bir Spaces hakkında tweet atın. İşin içinde yetenek varsa, onların da bu konuda Tweet attığından emin olun.

Canlı yayına geçin: Bağlantıyı Tweet’leyerek takipçilerinize Spaces’in canlı olduğunu hatırlatın.

Sevinj Rustamkhanli