OS X:Users:Shahbaz:Desktop:Proutlet fotolar:youtube-video-ayirma-ozelligi-artik-daha-fazla-cihazda.jpg

Her ne kadar YouTube’u mobil platformlarda kullanmak biraz daha kısıtlayıcı bir deneyim olsa da, tarayıcı üzerinden YouTube’a müdahale şansımız biraz daha yüksek. Favori tarayıcınıza yüklediğiniz farklı eklentilerle YouTube’u hem daha işlevsel hem de daha keyifli hale getirebilirsiniz. Bu yazımızda sizler için seçtiğimiz birkaç eklentiye göz atıyoruz.

EN POPÜLER YOUTUBE EKLENTİSİ: ENHANCER

Hem Chromium tabanlı tarayıcılar için hem de Firefox için gelmiş geçmiş en popüler YouTube eklentisi Enhancer diyebiliriz. Eklenti sayesinde reklamları yönetebilir, oynatma hızını belirleyebilir, ses seviyesini fareniz ile kontrol edebilir ve onlarca farklı kısayolu YouTube için atayabilirsiniz.

Eklenti, herhangi bir biçimde özel verilerinizi toplamadığını da ısrarla belirtiyor. Firefox için buraya, Chromium tabanlı tarayıcılar için buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

SİNEMA DENEYİMİ: TURN OFF THE LİGHTS

Her ne kadar YouTube’a karanlık mod gelmesiyle çok fazla tercih edilmese de Turn Off The Lights’ın işlevi biraz daha farklı… Tarayıcınıza eklenen tek bir butona basarak arka planı bir kuple daha karartıp sinema salonu tadında video izleyebilirsiniz. Üstelik YouTube’un yanı sıra Netflix ve Amazon Prime Video gibi diğer ünlü platformlara da destek veriliyor.

Eklentiyi Chromium tabanlı tarayıcınıza indirmek için buraya, Firefox’a kurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

VİDEODAN ANINDA GIF ALIN: GIFİT!

YouTube üzerinde beğendiğiniz herhangi bir video sahnesinden GIF almak oldukça sancılı bir iş olabilir. Videoyu indirip ayrıca favori resim düzenleme uygulamanıza atmak gibi uzunca bir süreçle uğraşmak istemeyenler için GIFit! tam biçilmiş kaftan…

İstediğiniz videoyu açtıktan sonra tek yapmanız gereken araç çubuğundaki GIFit! butonuna tıklamak ve başlangıç / bitiş zamanını seçmek. Bu aşamada sadece Save GIF butonuna tıklayıp dosyayı indirebilirsiniz. Firefox versiyonu için buraya, Chromium için buraya tıklayabilirsiniz.

BASİT AMA ÇOK ETKİLİ: VİDEO RESUMER

Uzun bir YouTube videosu izlediğinizi ve yanlışlıkla sayfayı yenilediğinizi veya eskaza kapattığınızı düşünün. Sonrasında yaklaşık 3-4 dakika boyunca videoda nerede kaldığınızı arar halde bulabilirsiniz kendinizi… Burada Video Resumer devreye giriyor.

Sayfayı ister bilerek ister yanlışlıkla kapatın: Video Resumer bulunduğunuz yeri hatırlıyor ve videoyu açtığınızda tam da kaldığınız yerden devam ediyorsunuz. Firefox versiyonunu buradan, Chromium versiyonunu ise buradan indirebilirsiniz.

Sevinj Rustamkhanli 

Kaynakça: