Tüm dünyada kadınların zaman zaman maruz kaldığı birçok eşitsizlik her geçen gün karşımıza çıkmaya devam ediyor. Kadınlar söz konusu olduğunda azalan ciddiyetin bir göstergesi olan maaş sıkıntısı da her ülkede bir problem yaratırken, ‘’Cam Tavan (Glass Ceiling’’ benzetmesi ne yazık ki gerçeklik kazanıyor. Bu durumu ortadan kaldırmak ve eşitlik için sürekli verilen mücadelede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaşırken kadınlara destek olmak adına Coca Cola, geçtiğimiz günlerde bütün dünyaya bu konuya dikkat çekmek amacıyla güzel bir mesaj verdi.

Dünyada ortalama olarak kadınların erkeklerden %15,6 oranla daha az maaş almasından dolayı Coca Cola, basına biri %15,6 eksik iki tane kola göndererek kadınların iş yerlerinde erkeklere oranla daha az yükselmesinin, aynı işi yapıyor olmalarına rağmen maaşlarının erkeklerden daha az olmasının ve bu durumun yıllardır değişmemesinin nasıl bir şey olduğunu vurgulamak istedi. Kadınlar Günü’ne değişik bir bakış açısı getirerek, klasik kutlama yapmak yerine böyle farkındalık yaratacak bir uygulama tercih eden Coca Cola, basına yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

 “Coca-Cola Türkiye olarak kadınların küresel ekonomi için dönüştürücü bir rol oynadığına inanıyoruz. Bu yıl inançtan hareketle faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde ekonomik büyümeye ve sürdürülebilir kalkınmaya destek olmak amacıyla kadınların toplumdaki yerini güçlendirmek için çalışmalar yürütüyoruz. Dünya Kadınlar Günü’nü toplumsal farkındalık yaratmak için çok önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu sebeple kadınların iş hayatında karşılaştıkları sorunlardan biri olan ücret eşitsizliğini gündeme getirmek istedik. Kaydedilen gelişmelere karşın; iş hayatındaki fırsat eşitliğiyle ilgili yapılan araştırmalar, kadınların yaşadığı ücret eşitsizliğine dikkatle odaklanılması gerektiğini gösteriyor. Tüm dünyada cinsiyete dayalı ücret farkının azaltılması Birleşmiş Milletler’in de 2030 yılı hedefleri arasında yer alıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun ortak çalışması olan “Cinsiyete Dayalı Ücret Farkının Ölçümü Raporuna” göre; Türkiye’de çalışan kadınlar, aynı işin karşılığı olarak erkeklere göre yüzde 15,6 daha az ücret alıyor. Biz de bu duruma dikkat çekmek amacıyla ikonik Coca-Cola şişemizi yüzde 15,6 daha az doldurduk ve tam dolu şişeyle yan yana getirerek sizlere ‘Kadınlara erkeklerden daha az maaş ödendiği’ gerçeğini hatırlatmak istedik.”

Kaynak: https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/coca-cola-basina-neden-eksik-kola-gonderdi/