STANDBY Ajans Başkanı Can Yurdakul, yerli ve global 40’tan fazla markaya hizmet veren bağımsız ajans STANDBY’ın, sektöre “Meta Agency” kavramını getirerek metaverse evreninde neler yapabileceklerinden bahsediyor.

Dijital dönüşümü işlerinin kalbine koyan STANDBY, son zamanlarda hayatımıza daha da dahil olan ve sıkça konuşulmaya başlanan metaverse’e STANDBY ME ile giriş yaptı. Global bir girişim olması amacıyla merkezini Londra’ya taşıyan bu yenilikçi ajans, sektördeki hedeflerini aktarırken markalara bu yeni çağda nasıl ayakta kalabilecekleriyle ilgili tavsiyeler veriyor.

Necla Eylül Durukan STANDBY olarak kasım ayı sonunda ses getiren bir lansman yaptınız ve Türkiye’yi ilk metaverse ajansıyla buluşturdunuz. Sektöre heyecan ve yeni bir soluk getirdiğiniz bu süreçten, STANDBY ME’yi yaratan ögelerden ve global ortaklıklarınızdan biraz bahseder misiniz?

Can Yurdakul STANDBY olarak uzun yıllardır global ve yerli pek çok markamızla dijital platformlarda etkili projelere imza attık. Dijital dönüşümü takipten öte yaşayan bir ajans olduk. Kendimizi dijital/ATL/BTL olarak ayırmadan ‘‘Lines, No More’’ yaklaşımı aracılığıyla mecra bağımsız bir ajans olarak konumladık. Son iki yıldır da odağımızı blockchain teknolojileri ve meta yapılar üstüne AR-GE çalışmaları yapmaya çevirdik. Metaverse’ün sadece pazarlamanın değil, yaratıcı ekonominin de dönüşümü olacağına inanıyorduk. Bu sebeple ‘‘Meta Agency’’ kavramını oluşturan ve tüm altyapılarda geçerliliğini sağlayan Türkiye ve dünyadaki ilk ajans olduk. Bu kavramı bizim kadar sahiplenen hatta ‘‘Meta Mimari & Sanat’’ konusunda aktif faaliyet göstererek, dizayn odaklı bir metaverse altyapısı tasarlayan global partnerimiz ILLUSORR ile de bu noktada güçlerimizi birleştirdik. Yaklaşım olarak da web dünyasının yarattığı WE çağının kapanıp, metaverse ve blockchain teknolojileriyle ME çağının yani tekil kullanıcı etkileşimi, üretimi ve tüketiminin başlayacağını merkeze alan bir konumlandırmayla STANDBY ME’yi yarattık. Lansmanımızda yarattığımız heyecanı, sektördeki faydaya dönüştürmek için bağımsız bir ajans olmaktan öte, global bir girişim olması için STANDBY ME’nin merkezini Londra’ya taşıdık. 

Necla Eylül Durukan Bu yenilikçi yaklaşım ile ajansınızın sektöre ne tür faydalar sağlayacağını düşünüyorsunuz? Nasıl yenilikler planlıyorsunuz?

Can Yurdakul STANDBY ME olarak pazarlama dünyasının blockchain ve Web 3.0 tabanlı dönüşümüne somut katkıda bulunacağız. İlk olarak markaların metaverse evrenine geçişlerini sağlayacak macro projelerle sektörü büyüteceğiz. İkinci etapta ise markalar ve yaratıcıların buluştuğu büyük lansmanlar aracılığıyla ekosistemi dönüştüreceğiz. AR-GE’miz yazılımsal ve tasarımsal anlamda sürekli gelişiyor. Sitemiz kısa bir süre içinde metaverse altyapısıyla yayında olacak. Bu noktada markaların ilgisinden çok memnunuz. Yatırım yapmak isteyen markalar ve girişimcilere bizler kadar yenilikçi oldukları için çok teşekkür ederiz.

Necla Eylül Durukan Markalar kendilerini bu evrende nasıl doğru konumlandırabilir? Siz yeni dönemde markalara ne tavsiyelerde bulunursunuz?

Can Yurdakul En önemli adım markaların transformasyon hızı ve marka ekiplerinin bu noktadaki cesareti çünkü günümüzde tüketiciler markalardan değer yatırımları yapmalarını, amaca sahip olmalarını ve insanlığı daha ileri noktaya taşıyabilecek süper kolektifler olmalarını bekliyor. Metaverse; internetin yarattığı topluluk etkileşim çağını bitirip, bireysel etkileşim çağını başlatacak. Bu, markalar için her bir bireyin kalbinde yer edinme şansı demek.Markalar metaverse evreninde hiç olmadıkları kadar özgür ve özgün olmalı, gerçek hayattaki deneyim sınırlarına bağlı ve bağımlı kalmamalılar. Diğer markaların elde edecekleri sonuçları beklemeden cesurca hamle yapmalılar.

Necla Eylül Durukan Metaverse’ün reklam sektöründeki geleceği ile ilgili düşünceleriniz neler? Kalıcı bir etki yaratacak mı? Kalıcı olabilmesi için gelişmesi gerektiğini düşündüğünüz noktalar var mı?

Can Yurdakul Günümüzde hikaye anlatıcılığı ve deneyim yaratıcılığı arasında sıkışan reklam sektörü için metaverse öncelikle bir devrime, sonra da evrime neden olacak. Metaverse pazarının Türkiye ve globalde hem ürün hem de insan kaynağı olarak gelişmesi ve kalıcı etki yaratması için projelerimiz yakında hayata geçecek. Yazılım, tasarım ve deneyim anlamında ürün ve ekip yapımızı büyüterek sektörde kurumsal yaklaşımlar geliştireceğiz. Sektöre öncülük etme vizyonumuzla markalar ve yatırımcıların bu ekosistem içerisinde daha bütüncül ve güçlü bağlarla iş birlikleri geliştirmesini sağlayacağız.

Description: OS X:private:var:folders:v3:pd8b2fqs33v35lk458tjkvqh0000gn:T:TemporaryItems:WhatsApp-Image-2021-12-22-at-11.33.09-300x291.jpg

Sevinj Rustamkhanli

 Kaynakça