Zorlu Enerji "Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri" arasında yer aldı

Zorlu Enerji, şirketlerin sürdürülebilirlik faaliyetlerini belirlemek için hazırlanan “Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri” araştırmasına Türkiye’den dahil edilen 14 şirketten biri oldu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, geleceğin enerji şirketi olma vizyonuyla sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi haline getiren Zorlu Enerji, faaliyetlerini çevresel, sosyal ve yönetişim alanlarındaki tüm riskleri daha iyi yöneterek, paydaşlarının beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde gerçekleştirmeye devam ediyor. 

Bu kapsamda enerji sektöründe karbon ve su ayak izini hesaplayan ilk şirket olan Zorlu Enerji, 2009’dan bu yana yayınladığı sürdürülebilirlik raporlarını artık çevresel, sosyal ve yönetişimsel performanslarını içeren entegre faaliyet raporuyla her yıl düzenli olarak paylaşıyor. 

Türkiye’deki elektrik üretiminin tamamını yenilenebilir enerjiden sağlayan Zorlu Enerji, daha iyi bir gelecek için insan odaklı ekosistemlere ve yenileyici iş modellerine yaptığı yatırımlarla sektörüne sürdürülebilirlik konusunda öncülük ediyor. 

– 7 ülkeden 197 şirket araştırmaya dahil edildi

Beş farklı gruplandırmanın yapıldığı araştırmaya Almanya, Amerika, Çin, Güney Afrika, Hindistan, İngiltere ve Türkiye’den 10 sektörü temsilen 197 şirket dahil edildi. 

‘Akıllı Hayat 2030’ vizyonu ile sürdürülebilirliği kurum kültürüne adapte ederek araştırmaya Türkiye’den giren 14 şirketten biri olan Zorlu Enerji, geçtiğimiz yıla göre derecesini bir basamak daha yükselterek Küresel Sürdürülebilirlik Liderleri arasında bu yıl da yerini aldı.

Yenilenebilir kaynaklara dayalı bir enerji ekosistemi yaratmayı amaçlayan Zorlu Enerji, İklim kriziyle mücadelede 2030’a kadar operasyonlarından kaynaklanan emisyonlarını sıfırlamak, 2040 yılına kadar tüm değer zincirinde net sıfır emisyona erişmek ve cironun yüzde 20’sinden fazlasının yenilikçi iş modellerinden gelmesini sağlamak hedefleri başta olmak üzere planladığı aksiyonlarla uzun vadeli pozitif değer yaratmak için çalışmalarını sürdürüyor. 

Kaynakça: https://www.aa.com.tr/tr/sirkethaberleri/enerji/zorlu-enerji-kuresel-surdurulebilirlik-liderleri-arasinda-yer-aldi/671901