Dijital miras nedir? Nasıl hazırlanır? Nasıl korunur? Haberler

Dijital dünyada kullanıcıların ayak izi; finansal hesaplar, aile fotoğrafları, müzik koleksiyonları, sosyal medya ve e-posta hesaplarını içerebiliyor, ancak bunlarla sınırlı değil. Örneğin Google; e-posta, fotoğraf ve bulut depolama alanı sağlarken, Spotify kullanıcıların favori çalma listelerini saklıyor.

Siber güvenlik kuruluşu Eset’ten Kıdemli Güvenlik Uzmanı Tony Anscombe, bu rahatsız edici ama düşünülmesi gereken konuyu analiz etti.

Eğer önemli belgelerinizi ve aile fotoğraflarınızı bulutta saklıyorsanız: hayatınızı kaybettiğinizde, bu dosyalara başkalarının erişmesi ve muhtemelen bunları yönetmesi gerekebiliyor. Bu alanda en önemli hususlardan biri olarak ise sosyal medya profillerinizin anılaştırılmasını veya silinmesini isteyip istemediğiniz veya bu kararı siz öldükten sonra başkalarına bırakmanız kritik öneme sahip.

Vasiyette, mülk, finans ve varlıklara bakacak ve bunları isteklerinize göre dağıtacak güvenilir birini atamanın yaygın bir uygulama olduğunu belirten Tony Anscombe, “Bugünün dünyası, dijital varlıkların sorumluluğunu almak ve işlemek yani hesapları-profilleri silmek, dönüştürmek, indirmek ve yönetmek için bir dijital yürütücüye de ihtiyacınız olabileceği anlamına gelir” dedi. 

Kullanıcıların önemli finansal varlıkları listelediği gibi, dijital varlıkları ve bunların her biri için özel talimatlarının ne olduğunu da listeleyebileceğine dikkat çeken Tony Anscombe, “Böylece geride bıraktığınız insanlar arasında karışıklık veya anlaşmazlık olmaz. Şimdilik, tüm devletler veya ülkeler dijital yürütücülerin yasal statüsünü tanımıyor, ancak merhumun kesin isteklerini gösterdiği için yasaların izin verdiği yerlerde yakınları tarafından saygı duyulacağı umuluyor” hatırlatmasını yaptı.
Kaynakça: https://www.haberturk.com/dijital-miras-nedir-nasil-hazirlanir-nasil-korunur-haberler-2843932-teknoloji