LinkedIn, iş arayan kullanıcıları için başvuru sürecinde ön yazı oluşturabilen yapay zekâ aracını platforma ekledi.

LinkedIn, iş arayanların farklı işverenlerle konuşmaya nereden başlayacaklarını bilemeyebilecekleri durumlarda, yapay zekanın bu işi üstlenmesine izin veren bir araç piyasaya sürdü.

Formal ama doğal bir dil kullanarak neden uygun bir aday olduğunuzu belirtmenin deneyimli kişiler için bile zor olabileceği düşünülürse, LinkedIn’in bu yeni aracı iş arayanların saniyeler içinde işverenlere kısa bir önyazı mesajı oluşturmasına olanak sağlıyor.

Şirketin Core Growth and Premium bölümünün kıdemli direktörü Ora Levit‘in paylaştığı bir gönderide açıklandığı gibi, özellikle Premium üyeler için sunulan bu özellik, profilden, işverenin profilinden, iş açıklamasından ve ilgilenilen şirketten bilgileri kullanıyor.

Sitedeki açık pozisyonlar bölümünde yer alan “AI draft a message to the hiring team” seçeneği aktive edildiğinde, yapay zekâ, başvuru yapılması planlanan pozisyonla ve yerle ilgili olarak kurgulanmış bir mesaj oluşturuyor.

Elbette, bu platformdaki tek AI özelliği değil. LinkedIn, farklı alanlardan profesyonellerin yorum yapmaları ve tavsiyelerini eklemeleri için teşvik edilen işbirlikçi makaleleri önceden tanıtmıştı.

Kaynak