Spotify, yapay zekâ destekli yeni özelliği “AI DJ”i yayına aldı.

Popüler müzik ve podcast platformu Spotify, yapay zekâ destekli yeni bir özellik için hazırlıklara başladı.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için çeşitli adımlar atan Spotify, yeni özelliğini duyurdu. Şirket paylaştığı gönderide yeni özelliğin yapay zekâ destekli bir DJ olduğunu belirtti. “AI DJ” olarak adlandırılan yeni özellik ile Spotify kullanıcıları, en yeni müzikleri sıralı bir şekilde dinleyebilmesinin yanı sıra, önceden beğendiği müziklere de geri dönüş yapabilecek. Yeni özellikle birlikte kullanıcılar, uzun süredir dinlemediği ve hatta unuttukları parçaları da AI DJ sayesinde ansızın hatırlayabilecek.

Edinilen bilgilere göre platform özelliği, yapay zekâ şirketi OpenAI ile birlikte geliştirdi ve özellikte bulunan DJ’in sesi için de Sonantic’ten yardım aldı. Platform, AI DJ özelliği için “DJ, sizi ve müzik zevkinizi o kadar iyi tanıyor ki beğeneceğiniz son şarkıları tarıyor veya sizi geçtiğimiz yıl dinlediğiniz nostaljik bir çalma listesine götürüyor.” ifadesinde bulundu.

Bir insan gibi seçilen parçalar hakkında yorum yapma özelliğine de sahip olan AI DJ, metinleri sese dönüştürme konsunda ise Spotify’ın satın aldığı Sonantic’in yapay zekâ ses platformunu devreye aldı. Şimdilik beta sürümünde olan özellik, yalnızca ABD ve Kanada bulunan Spotify Premium abonelerinin kullanımına açık durumda.

Kaynak