Küresel çapta geçtiğimiz haftaya damgasını vuran en önemli olay, Facebook’un Cambridge Analytica skandalıydı. Biz de 2016 yılında ABD’de gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde, yaklaşık olarak 50 milyon Facebook kullanıcısının bilgilerinin Donald Trump lehine izinsiz olarak kullanıldığının ortaya çıktığı bu olayla ilgili detayları sizlerle paylaşmıştık. Bu skandalın ardından Twitter’da “Facebook’u Sil” kampanyası başlatılmıştı ve şu anda Facebook bünyesinde bulunan WhatsApp‘in kurucu ortaklarından biri olan Brian Acton da bu kampanyaya destek vermişti.

Bütün bu yaşananlardan sonra, Facebook kurucu ortağı Mark Zuckerberg, CNN’e konu ile ilgili olarak bir açıklama yapmıştı ve bu olaydan dolayı üzüntü duyduğunu belirtmişti. Ancak bu skandalla birlikte eleştiri okları öylesine yoğun bir şekilde Facebook’a yöneldi ki, sosyal medya devi başka yollarla da kullanıcılarından özür diledi.

Şirket, geçtiğimiz günlerde ABD ve İngiltere’nin en önemli gazetelerinde tam sayfa özür reklamı yayımladı. CNN’in paylaştığı bilgiye göre; The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, The Observer, Sunday Mirror, The Sunday Times, Mail on Sunday, Sunday Express ve Sunday Telegraph gazetelerinde bu özür reklamına yer verildi.

Facebook’un yayımladığı özür reklamında, Bilgilerinizi koruma konusunda bir yükümlülüğümüz var. Bunu yerine getiremiyorsak, onu hak etmiyoruz demektir.ifadesi öne çıkıyor. Bu ifadenin altında ise Mark Zuckerberg’in ağzında yazılmış şu açıklama yer alıyor:

 

“2014 yılında milyonlarca insanın Facebook verilerini sızdıran bir üniversite araştırmacısı tarafından oluşturulan test uygulamasını duymuş olabilirsiniz. Bu, güveni suistimal etmekti ve o zaman daha fazlasını yapmadığımız için üzgünüm. Şimdi bunun tekrar yaşanmayacağından emin olmak için adımlar atıyoruz.

Halihazırda bunun gibi uygulamaların çok fazla bilgi edinmesini engelledik. Şu anda Facebook’u kullanarak giriş yaptığınızda, uygulamaların edindiği verileri kısıtlıyoruz.

Ayrıca bunu düzeltmemizden önce büyük miktarda veriye erişimi bulunan her bir uygulamayı inceliyoruz. Başka uygulamaların da var olduğunu zannediyoruz. Ve onları bulduğumuzda, yasaklayacağız ve etkilenen herkese haber vereceğiz.

Son olarak, hangi uygulamalara bilgilerinize erişim hakkı tanıdığınızı size hatırlatacağız. Böylece artık istemediklerinizi engelleyebileceksiniz.

Bu topluluğa inandığınız için teşekkür ederim. Sizin için daha iyisini yapmaya söz veriyorum.”

Kaynak