Sosyal medya düzenlemesi kanunuyla birlikte sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getirildi. Temsilci atamayan sosyal medya platformlarına Kasım ayında 10 milyon Lira, Aralık ayında ise 30 milyon lira ceza kesildi. Türkiye’de temsilci atamayan platformlara bir sonraki adım olarak 3 ay reklam yasağı uygulanacağı bildirildi.

 TikTok konuya dair  yaptığı açıklamada; “Piyasadaki emsallerimizle birlikte Türkiye’de sosyal medya platformları için ana hatları belirleyen ve yerel temsilcinin atanması, yanıt süreleri, içerik kaldırma gibi taleplere ilişkin esasları da barındıran 5651 sayılı İnternet Kanununu derinlemesine inceledik.

 Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda, kimi zaman aynı fikirde olmasak bile, yerel yasalara saygı göstermeye kararlıyız. Bu nedenle, bir sonraki adım olarak, yerel bir tüzel kişilik oluşturmak ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine yerel bir irtibat noktası sağlamak gibi yasaların getirdiği yükümlülüklere uyacağız ve toplumumuzda yaratıcılığın temelini oluşturan ifade özgürlüğüne olan bağlılığımızı sürdüreceğiz.

 Bu durumun, TikTok’un içerik incelemesi ile ilgili ilkelerini etkilemediğini veya kullanıcı verilerini yönetme şeklimizi değiştirmediğini belirtmek isteriz. Hükümetlerden gelen kaldırma taleplerinin incelenmesi konusunda mevcut güçlü süreçlere sahibiz ve bunları yerel yasalara ve Topluluk İlkelerimize göre değerlendiriyoruz. Şeffaflık ana ilkemiz olduğundan dolayı, Şeffaflık raporlarımızda gelen talepleri düzenli olarak açıklıyoruz. TikTok bünyesinde Türkiye’de milyonlarca kullanıcımız olmasından gurur duyuyoruz. Kullanıcı ve partnerlerden oluşan canlı yerel topluluğumuzu desteklemeye çalışırken, yaratıcılık ve ifade için kapsayıcı ve çeşitli bir platform sunmaya devam etmeyi umuyoruz.” dedi.

Kaynak:

https://www.marketingturkiye.com.tr/haberler/youtubeun-ardindan-tiktok-da-turkiyeye-temsilci-atayacagini-duyurdu/