Şubat ayında güncellenen ve sadece birkaç ülkede aktifleştirilen ‘’sesli mesaj gönderme’’ özelliği artık Türkiye’ye de geldi.

Bildiğimiz gibi Whatsapp uygulamasından sonra birçok uygulamada geliştirilen bir özellik olan sesli mesaj gönderme özelliği son zamanlarda hem popüler hem pratik bir mesaj gönderme yöntemiydi. Instagram, Facebook gibi uygulamalardan sonra Twitter da bu özelliği kullanan uygulamalar arasına girdi. Geçtiğimiz Şubat ayında güncellenen ve sadece Hindistan, Brezilya ve Japonya’da kullanıma açılan ‘’sesli mesaj’’ kullanım özelliği, 12 Mayıs günü Türkiye’de ve Nijerya’da kullanıma açıldı.

DM (Direct Message) yolu ile gönderilebilecek olan sesli mesajlar, yazılı atılan tweetlerde de harf kısıtı olduğu gibi 140 saniye ile sınırlı olacak. Twitter bu konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi; “Bu, insanlara ister hareket halinde olsunlar ister yazacak çok fazla şey olsun, kendilerini net ve hızlı bir şekilde ifade etmeleri için daha fazla imkan sağlayacaktır. Hands free yani eller serbest bir deneyim için, bir DM görüşmesinde, hesap sahiplerinin kayda başlamak için yeni ses kaydı simgesine bir kez dokunmaları yeterlidir. Tamamlandığında durdur simgesine dokunarak kaydı göndermeden veya silmeden önce kayıtlarını dinleme seçeneğine sahip olurlar. Alternatif olarak, ses kaydı simgesini basılı tutarak ve konuşmayı bitirdikten hemen sonra göndermek için yukarı kaydırarak da hızlı gönderebilirler. Her kayıt için 140 saniyelik bir sınır vardır. Herkesi, sesli mesajları kullanarak kendileri için önemli olan şeyler hakkında özel sohbetler başlatmaya teşvik etmek istiyoruz. Özelliğimizin Türkiye ve Nijerya’da nasıl kullanıldığını görmeyi ve bu denemeyle ilgili geri bildirimleri almayı dört gözle bekliyoruz.”

Twitter, son zamanlarda getirdiği birçok yenilik ile adından söz ettirmeye devam ediyor. Özellikle Clubhouse uygulamasının Şubat ayında bir anda popülerlik kazanması, Twitter’ın bir anda birçok yenilik getirmesine neden oldu. Spaces özelliği de geçen haftalarda kullanıma açılan ve aynı Clubhouse gibi sohbet odalarının bulunduğu bir özellik olarak karşımıza çıkmıştı.

Kaynak: https://sagliklimarkalar.com/haberler/sektorel/twittera-sesli-mesaj-ozelligi-geliyor/