McDonald’s Fransa, plastik tüketiminin önüne geçmek için yeniden kullanılabilir menü aparatları geliştirdi.

McDonald’s Fransa, plastik tüketiminin önüne geçmek için yeniden kullanılabilir menü takımları ile yemek servisi sunmaya başladı.

Fransa’da yılbaşında yürürlüğe giren tek kullanımlık ambalaj ve çatal-bıçak yasağı doğrultusunda fast food devi, sürdürülebilir bir yaklaşım benimseyerek salata için kâse, çatal-bıçak takımları ve dondurulmuş tatlılar için yeniden kullanılabilir ambalaj kullanımına başladı.

Happy Meal’in yıkanabilir ve geri dönüştürülebilir bir şekilde hazırlanan menü aparatlarında McDonald’s’ın imza gülümsemesi ve logosu da bulunuyor. Ayrıca, kullanılan aparatların temizlenip bir sonraki müşterinin kullanabilmesi için iade alanları da oluşturuldu. Hamburger ve dürümlerin karton ambalajları da geri dönüştürülebilir kağıt alternatifleriyle değiştirildi. 

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, McDonald’s’ın bu kararını tebrik ederek “tüketim kalıplarımızı değiştirmek ve atıklarımızı azaltmak için değişiklikler yapılmaya başlandı” şeklinde bir tweet attı. McDonald’s bu adımıyla, tüm ambalajlarını 2025’e kadar yüzde 100 sertifikalı, geri dönüştürülmüş veya yenilenebilir malzemelerle değiştirme hedefinde.

Kaynak