IKEA, İngiltere’deki barınma krizinin çözümü için 4 mağazasında evsizlerin yaşam alanlarına yer verdi.

Hayalleri süsleyen mutfak ve oturma alanları yerine, IKEA’nın “gerçek yaşam odaları”, barınma konusunda zor koşullarda yaşamanın gerçekliğini sergiliyor.

“Real Life Roomsets” odaları İngiltere genelinde dört IKEA mağazasına tanıtıldı ve Londra, Manchester, Birmingham ve Bristol mağazalarının yakınında yaşayan insanların gerçek hayat hikâyelerine dayanarak dar, tehlikeli ve geçici konaklama koşullarında yaşamanın zorluğunu gösteren bir konseptte hazırlandı.

Real Life Roomsets, konut ve yaşam maliyeti krizlerinden dolayı insanların zorunda kaldığı korkunç yaşam koşullarına dikkat çekmek amacıyla tasarlandı.

Evsizlere yardım eden Shelter derneği ile gerçekleştirilen işbirliğinde kampanya ile ilgili olarak Shelter derneği başkanı Polly Neate, “Evsiz kalan ailelerin karşı karşıya kaldığı karanlık yaşam koşullarını göstermek için IKEA ile birlikte çalışıyoruz. Kiraların tavan yaptığı ve yaşam maliyeti krizinin sonu görünmediği bir ortamda, bu yıl daha fazla insanın evsiz kalacağından son derece endişeliyiz. Bu krizin çözümü basit ve hükümetin önünde duruyor. İnsanların gerçekten yaşayabileceği kaliteli sosyal konutların yeni bir neslini inşa etmeliyiz.” açıklamasını yaptı.