Penti, bu Kadınlar Günü’nde depremden etkilenmiş kadınlar ve çocuklar için yeni bir destek hareketine başlayacağını duyurdu. 

Penti Pembe Destek Hareketi, deprem bölgesi başta olmak üzere kadın ve çocukların eşit şartlarda barınma, güvenlik, eğitim, temel ihtiyaç ve hijyen malzemelerine erişim olanaklarını sağlamak adına hareket ediyor.  

Depremden etkilenen kadınların yanında olan Penti, kadının güçlenmesi hedefiyle bölgedeki kadın istihdamı için projeler yürüten Pembe Destek Hareketi ilk etapta, dernek ve STK’larla görüşerek kadınların giyinme, barınma, sağlık gibi temel ihtiyaçlarını karşılama ve finansal destek sağlıyor.  

Penti, Pembe Destek Hareketi kapsamında depremden etkilenen kadınların içlerindeki potansiyeli keşfetmeleri ve ekonomik özgürlüklerini kazanmaları açısından gerekli eğitim ve atölyeler konusunda destek verirken, insan kaynakları aracılığıyla markada işe girmeleri için öncü oluyor. 

Aynı zamanda Türkiye Kadın Federasyonu Derneği tarafından hayata geçirilen Mor Yerleşke projesiyle, içinde bir psikolog, bir sosyal hizmet uzmanı, bir çocuk koruma uzmanının sürekli olarak görev alacağı Mor Yerleşke güvenli yaşam konteynırlarına destek veriyor. 

Uzun vadede çocukların eğitim-öğretim masraflarını 1 yıl süreyle karşılayacak olan Pembe Destek Hareketi, Türkiye Kadın Federasyonu Derneği tarafından deprem bölgelerinden farklı şehirlere yerleştirilen kadınlara da kira yardımı sağlayacak. 

STK’larla görüşmelere devam eden ve yıl boyunca onlarla iş birliğine girerek destek vermeyi sürdürecek olan Penti, ilerleyen zamanda STK ve projeleriyle ilgili detaylı bilgilendirme yapacak. 

Destek Olmak Güçlü Kalmakla Mümkün

6 Şubat günü Türkiye’de yaşanan büyük afet sonrası doğan ihtiyaçlar için hızlıca aksiyon alan ve ilk günden itibaren AFAD, AHBAP, AKUT ve İhtiyaç Haritası ile ilerleyerek teyitli ihtiyaç listelerini karşılayan Penti, her hafta belirlenen bir günde, depremzedelerin yerleşim birimlerine ulaşmasını sağlamak ve mevcut ihtiyaçları karşılamak için ilgili kurumlarla görüşmelerini sürdürmeye devam ediyor.  

 Derneklere kurumsal bağışta bulunan Penti, üreticileriyle birlikte bu süreçte ek 1 milyon adet iç çamaşırı ve pijama üretimine başlayan marka aynı zamanda ihtiyaçlar dahilinde konteyner kentlere konteynerler, Ahbap Derneği’nin koordinasyonuyla bölgeden tahliye edilen kadınlara Regl Destek Külodu gönderimi, Kırmızı Çocuklar Derneği’ne yerleşen depremzede aileler ve çocuklar için iç çamaşırı, pijama, ev giyim, çorap gibi ihtiyaçları gönderdi. 

Kaynak