Süpermarket SuperMax, gıda ürünlerinin alternatif kullanım alanlarını özel bir filtreyle gösteriyor.

Marketlerde satılan gıda ürünlerinin üçte birinin son tüketim tarihi nedeniyle çöpe gitmesinden yola çıkan Porto Rikolu süpermarket SuperMax, ajansı de la Cruz Ogilvy ile birlikte gıda israfına ve yol açtığı çevresel sorunlara sosyal medya filtresiyle çözüm sunuyor.

Son kullanmayı doğa için kullanmaya çevirme hedefindeki özel filtre, kadraja giren gıda ambalajlarını algılayarak ürünlerin alternatif kullanım alanlarını öneren yeni ambalajlar yaratıyor. Örneğin son tüketim tarihi geçen kahvenin gübre işlevi görebileceği, sütün mürekkep lekesi temizlemede kullanılabileceği gösteriliyor.

Reusables programı kapsamında yaratılan filtreyi değerlendiren de la Cruz Ogilvy Başkanı Carlos Thompson, “Değerli bir kaynağı belirleme sürecinde en iyi müttefikimiz teknolojiydi. Teknolojik yeniliklerden faydalanarak yenilikçi bir çözüm sunmak istedik. Cep telefonu gibi evrensel ve erişilebilir bir şeyden daha iyisi olamazdı. İddialıydık ve sonuçlarını Reusables’ta görebiliyoruz” yorumunda bulunuyor.

Çevre kirliliğinin azaltılması için ürünlerin geridönüşümünün ve yeniden kullanılmasının önemine dikkat çeken SuperMax Başkanı Jorge Hernández ise, birçok insanın bu konuda bilgisinin olmadığını, bu sebeple yeni araçları için oldukça heyecanlı olduklarını ifade ediyor.

Gülnur Genç

Kaynak