L’Oréal, NatWest ve PepsiCo, WFA‘in Planet Pledge’ine katıldı. Markalar, pazarlama çalışmalarında sürdürülebilirliği merkeze alan organizasyonun girişimine katılım sağlıyor.

L’Oréal, NatWest ve PepsiCo; Unilever, Diageo ve diğer sekiz markanın imzalayan taraf olduğu World Federation of Advertisers’ın Planet Pledge‘ine (Gezegen Yemini) katılmaya karar verdi. Nisan’da 10 şirketle (Bayer, Danone, Diageo, Dole Packagingd Foods, Mastercard, Ørsted, Reckitt, Telefónica, Tesco ve Unilever) tanıtımı yapılan Planet Pledge, bu markaların pazarlama departmanlarının hem içsel hem dışsal olarak olumlu değişim için bir güç haline getirme konusunda evrensel bir hedef olarak belirtiliyor.

Vaat, CMO’ları dört temel alanda harekete geçmeye teşvik ediyor:

  1. Kasım ayındaki UN İklim Değişikliği Zirvesi COP 26’dan önce hem şirket içinde hem de pazarlama tedarik zincirlerinde Race to Zero‘yu destekleme sözü
  2. Pazarlamacılar ve ajanslar için araçlar ve rehberlik sağlayarak pazarlama kuruluşlarının iklim eylemine öncülük etme kapasitesini tartma
  3. Daha sürdürülebilir tüketici davranışları sağlamak için pazarlama iletişiminin gücünden yararlanma
  4. Güvenilir bir pazarlama ortamını sağlamlaştırma: Tüketicilerin karşılaştıkları mesajlara güvenebilmeleri için sürdürülebilirlik iddiaları kolayca doğrulanabilir olmalıdır.

WFA tüm bu planlanan büyümeyi yıllık olarak raporlayacak ve sektöre rehberlik edebilmesi için reklamcılık standartları kuruluşları ve diğer ilgili paydaşlarla ortak çalışma yürütecek. Bu sayede tüketicilerin güvenle sürdürülebilir tercihler yapabilmesine olanak sağlayacak ve çevresel iddialara olan güveni koruyacak.

Konu ile alakalı WFA CEO’su Stephan Loerke: “Üç yeni global marka liderinin WFA Planet Pledge’e kaydolmasından çok memnunum. CMO’larla yapılan görüşmelerden bunun ne kadar büyük bir girişim olduğunu farkındayım. Bu, iklim krizine yönelik çözümlerin geliştirilmesinde üzerlerine düşen rolü yerine getirmeye olan bağlılıklarına dair güçlü bir mesaj gönderiyor. İvme hız kazanıyor ve gelecekte Planet Pledge’e daha fazla markayı karşılamayı dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Kaynak: https://www.campaigntr.com/markalar-unileverin-surdurulebilirlik-girisimine-katiliyor/