IKEA, MÄVINN koleksiyonunda Asya kökenli zanaatkârlara ait tasarım ürünleri öne çıkarıyor.

IKEA ürünleri denildiği zaman akla ilk olarak sade ve şık İskandinav tasarımları geliyor. Ancak, son on yılda İsveç mobilya devi sosyal işletmelerle işbirliği yaparak yaratıcılarına sürdürülebilir gelir sağlayan, benzersiz el yapımı parçaları sunuyor.

Son örnek IKEA, Asya’daki yedi yardım kuruluşu tarafından desteklenen zanaatkarların el yapımı 20 parçadan oluşan MÄVINN adında bir koleksiyon hazırladı. Bu emek dolu koleksiyonda ise; başta halı olmak üzere sepetler, önlük, çantalar, minder kapakları, lamba gölgelikleri ve duvar düzenleyici gibi ürünler bulunuyor.

Koleksiyondaki her bir parça el yapımı olduğu için form ve şekil açısından benzersiz. IKEA’ya göre ise bu ürünler yerel bir el sanatları pazarında özel bir hatıra bulma hissini uyandırıyor.

MÄVINN koleksiyonundaki ürünler, el dokuması tekstiller, pamuk ve muz ağacının kabuğu, muz lifi ve Bangladeş, Hindistan, Tayland ve Vietnam’dan jüt gibi doğal kaynaklardan üretiliyor. Bu nedenle, her bir parçanın kendi karakteri bulunuyor ve bu karakter, tekniği, nakışı, dokunsallığı ve kontrastıyla ifade ediliyor. İnsanlar bu koleksiyon sayesinde çeşitli dokuları ve tasarımları deneyimleyebilirler.

MÄVINN adı ise İsveç’te “sırtında rüzgar olması” anlamına geliyor. Marka, bu ismi iyi şansın bir sembolü olarak ve ileriye doğru bir ivmeyle karşılamak için seçtiğini açıkladı.

Koleksiyon, Haziran ayından itibaren küresel olarak satışa sunulacak.

Kaynak