Bu yazımızda internet sitesi kurmak için bir miktar para harcamaktan kaçınan küçük veya büyük çaplı işletmelere veya bir işletme açmayı düşünüp ama internet sitesi oluşturmayı düşünmeyenlere aslında ne kadar büyük fırsat veya fırsatları da kaçırmış olduklarını gözler önüne sermeyi amaçlamaktayız.

Yazımızı okuyan ve stratejilerinde değişiklik yapmayı düşünen girişimcilere ve küçük ölçekli işletmelere, böyle büyük bir fırsatı kaçırmamalarını, işlerini internetin gücünden yararlanarak büyütme şansları varken bu şansı kullanmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Eğer işletmenizde büyüme gözlemlemiyorsanız, aşağıda yer alan 5 stratejiyi uygulamıyorsunuz demektir.

1-Markalaşmaya ve iletmek istediğiniz mesaja açıklık getirin

Eğer internet pazarlaması konusunda internet araştırması yaptıysanız, girişimcilerin “niş oluşturmak” terimine aşinasınız. Size diğerlerinden ayrılmak için farklı olmanızı tavsiye ederler. İşletmeler, farklı olma düşüncesiyle zıt tarafa yönelerek markalaşırlar. Potansiyel müşteriler ve yatırımcılar ise zamanlarını ve paralarını ne işe yaradığını ve onlara nasıl yardımcı olacağını bilmedikleri bir girişime yatırım yapmak istemez.

Markalaşmanın yeni çağı kulağa hoş gelse de hem yatırımcıların hem de müşterilerin kafasını karıştırır ve para harcamak istemezler. Web sitenizi ziyaret edenlerin ve online varlığınızı bilenlerin kesin olarak ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı ve onlara ne yönden yardımcı olabileceğinizi anlaması gerekir. Düz ve yalın bir dilin onlarla konuşmasını ister. Hikayenizi öğrenmek ister. Canlarını sıkan konular ve acı noktaları için pratik çözümler ister.

2-Sosyal medya dışında izleyiciler edinin

Sosyal medya pazarlaması, girişimcilerin yıllardır sürdürdüğü bir strateji ve bunun geçerli bir sebebi var. Sosyal medya platformlarının hepsi halka açık ticaret şirketleri olmasa da milyonlara ulaşma şansı. Sosyal medya şirketleri, hissedarlarına kâr ortada yokken yanıt verebiliyor. Bu platformlar, organik erişimleri kısıtlayıp size kendi reklam platformlarını kullanmanızı önererek izleyicilerinize ulaşmanızı söylüyor. Kitlenize ulaşmak için sizden para alıyor.

Sosyal medya reklamcılığı güçlü olsa da farklı bir pazarlama stratejisi geliştirmelisiniz. Erişim için para ödemeden pazarlama yaparak ulaşmak istediklerinize sesinizi duyurmayı sağlamanın pek çok yolu var:

•İşinizle ilgili podcast yayınlarına röportaj verin. Milyonlarca podcast dinleyicisi var ve bu dinleyiciler yayınlara ücret ödüyorlar.

•Sektörel ve kişisel gelişim yayınları için içerik oluşturun. Büyük medya yayıncılarının günlük milyonlarca hedeflenen okuyucusu var. İyi bir içeriğe katkıda bulunursanız okuyucular, işletmeniz hakkında daha çok fikir sahibi olmak isteyecektir.

•Yerel etkinliklerde ve buluşmalarda konuşmacı olun.

•İnternet tabanlı seminerler düzenleyin, eğitimler verin ve bir e-posta listesi oluşturun. E-posta listesi oluşturmayı temel stratejiniz edinin.

3-İlk olarak bir değer yaratın

Bir değer yaratmadıysanız, satıştan söz etmeyin. Yaşadığımız çağda online olarak değer yaratmanın pek çok yöntemi var. Ücretsiz blog içerikleri, makaleler yayınlayabilirsiniz, podcast röportajları yapabilirsiniz, Facebook Live’da ücretsiz olarak soru-cevap içerikleri hazırlayabilirsiniz, ücretsiz internet seminerleri düzenleyebilirsiniz, YouTube videoları çekebilirsiniz ve bu içerikleri sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Değerli bir içerik oluşturmak, yalnızca potansiyel müşterilerinizin ürün ya da hizmetinizi satın almasını sağlamaz, onları tutkulu hayranlar haline getirir. Tutkulu hayranlar, yeni müşteriler de getirir.

4-7/24 satış yapabileceğiniz yazılımlar kullanın

İnternet çağı, yeni akım yazılım ve inovasyonlarla çevrili. Otomatik olarak 7/24 satış yapmanızı sağlayacak yazılımlar ve pek çok araç, işletmenizi büyütebilmeniz için sizi bekliyor. Bu tür seçenekler, sistemler geliştirmenizi ve profesyonel anlamda işletmenizin genel bir sağlamasını yapmak için kullanabilirsiniz.

En güzeli de bu tür yazılımların tak ve çalıştır mantığıyla işlemesi. Kurulum yapması için birini işe almanıza gerek yok. İşletmenize otomasyon getirmek için farklı platformları ve yazılımları deneyin. Girişimcilerin tavsiyelerini buradan dinleyebilirsiniz.

5-Stratejik bir ilerleme planına sahip olun

Bir işletmenin hayatta kalması ya da ölmesi pazarlama ve promosyona bağlı. İşletmenizi tanıtıp sadece istediğiniz zaman premium ayrıcalıklar sunamazsınız. Bir yol haritasına, stratejik plana ihtiyacınız var. Neyi ne zaman tanıtacağınızı, hangi araçları kullanacağınızı, tanıtım döngüsünde hangi adımları atmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Yüksek kazançlı bir internet işi kurmak istiyorsanız, bu adımları gözden geçirin ve gelişme fırsatlarını değerlendirin. Unutmayın, internet ortamı tekliflerinizi değerlendirecek pek çok kişiyle dolu.

Kaynak: http://www.dijitalajanslar.com/basarili-bir-internet-isi-kurmak-icin-5-ipucu/