2019 yılında Alex Wadelton ve Tom Whitty isimli iki yönetmen, Avustralyalı perakende devi Woolworths tarafından promosyon olarak verilen küçük plastik oyuncakları protesto etmek amacıyla ”Future Landfill/Gelecekteki Çöp Sahası” adlı bir kampanya başlatmıştı.

Kampanya boyunca plastik oyuncakları ile Aslan Kral’ın en bilinen sahneleri yeniden canlandırılmış ancak oyuncaklar, filmdeki ovalarda gösterilmek yerine çöplükler içinde gösterilmişti. Yapılan bu kampanya sonucunda, halk tarafından büyük tepki toplayan Woolworths promosyonu sonlandırmak zorunda kaldı.

Ancak yaşadığı kriz sonrası akıllanmayan Woolworths bu sene Disney Ooshie’leri ile promosyonu tekrar başlattı. Bu nedenle de Wadelton ve Whitty kampanyayı yeniden düzenlemeye karar verdi. Kısa süreli promosyonların uzun süreli çevresel etkilere yol açacağını düşünen ikili, plastiklerin çevresel etkilerini vurgulamak için klasik Disney film afişlerini plastik oyuncaklarla yeniden yorumladı. Finding Nemo, Choking Nemo olarak, Toy Story, Destroying Story , Landy and Tramp ise Landfill and Trash olarak isimlendirildi.

Proje ayrıca Avustralyalıları, futurelandfill.org sitesine gitmeye ve Woolworths’ü Ooshies promosyonlarını sona erdirmeye çağırdı. Bununla birlikte YouTube fenomeni Natalie Tran de imza kampanyası başlatarak projeye destek oldu.

Kaynak için tıklayınız.