İsveçli mobilya devi IKEA, 80. yıl dönümünü kutlamak için 80’ler modasını taşıyan bir koleksiyon hazırladı.

IKEA, 80. yıl dönümünü kutlamak için klasik unsurları tekrar canlandırarak ve geçmişinden esinlenerek zamansız parçalara hayat verdiği yeni koleksiyonu ‘Nytillverkad’ı tanıttı. İsveçli dev koleksiyonda, markanın zengin tasarım mirasına saygı gösterirken 70’lerin sonu ve 80’lerin cesur ve canlı estetiğini yeniden canlandırıyor.

Eğlenceli koleksiyon, IKEA arşivlerinden ikonik ürünleri canlandırıyor, geçmişi günümüz ve gelecekle bağlantıya geçiriyor ve bunu yaparken; turuncu, pembe, siyah ve beyaz gibi rengarenk süslüyor. Seçilen ürünler özenle güncellenmiş modern malzemeler ve üretim standartları ile yeniden tasarlanmış olsa da dönemin renkli ve radikal atmosferini koruyor.

Yakında sunulacak olan koleksiyon, Niels GammelgaardBent Gantzel-BoysenSven Fristedt ve Inez Svensson gibi saygın tasarımcılar tarafından tasarlandı. Bunun yanı sıra SKÅLBODA koltuğu ve JÄRLÅSA yan sehpa gibi parçalar modern standartlara uygun hale getirilerek orijinal estetiğinden ödün vermeden yeniden tasarlandı.

IKEA Ürün Müdürü ve Nytillverkad koleksiyonunun yaratıcı lideri Karin Gustavsson koleksiyonla ilgili olarak, “Ürünlerin, her odada öne çıkan heykeller gibi kendi başlarına durmalarını istedim.” yorumunda bulundu.

Nytillverkad koleksiyonu, Ekim 2023‘te web sitesinde ve mağazalarda dünya genelinde satışa sunulacak.

Kaynak