ABD’nin Los Angeles kentinde bir mahkeme, dünyaca ünlü kahve zinciri Starbucks ve üç kahve şirketinin, ürünlerine ‘kanser uyarısı’ koyması gerektiğine hükmetti.

BBC Türkçe’nin haberine göre hakim Elihu Berle, bu firmaların, kahvenin kavrulması aşamasında oluşan kimyasal bileşiklerin insan sağlığına tehdit oluşturmadığını kanıtlayamadıklarını söyledi. Starbucks ve diğer firmaların 10 Nisan tarihine kadar temyize başvurma şansı bulunuyor. Mahkemenin kararı Kaliforniya eyaleti sınırları içinde geçerli olacak.

Dava Kaliforniya merkezli, Toksik Maddeler Eğitim ve Araştırma Konseyi’nin girişimiyle açıldı. Konsey, Starbucks ve diğer şirketlerin, tüketicileri, kullandıkları kahvede yüksek miktarda ‘akrilamid’ bulunduğu yönünde uyarmaları gerektiğini savunuyor. Gıdalara yüksek ısı uygulanması sonucu ortaya çıkan ‘akrilamid’, toksik ve kanserojenik bir bileşik olarak tanımlanıyor.

Mahkemede savunma veren firma yetkilileri, kararla ilgili henüz yorum yapmadı. Diğer üç kahve şirketinin lokal olması sebebiyle bilinirliği az olduğundan Starbucks ön plana çıkmış durumda. Her ne kadar Kaliforniya eyaleti sınırları içinde geçerli olacak olsa da dünyada yankı uyandıran bu karara karşılık henüz bir açıklama yapmayan Starbucks’ın kriz yönetimini nasıl yapacağı merakla bekleniyor. Yakından takipteyiz…

Kaynak