Yeni baskısının üst kısmında “2017 Nobel Ekonomi Ödüllü Richard H. Thaler ve Cass R. Sunstein” yazan bu kitap Temmuz 2018’de Türkçe olarak altıncı baskısını yapmıştır. Orijinal adı “The Nudge: Improving Decisions About Health, Wealth and Happiness” olan ve 2008 yılında çıkan bu kitap Türkçe’ye 2013 yılında “Dürtme: Sağlık, Zenginlik ve Mutluluk ile İlgili Kararları Uygulamak” adıyla çevrilmiştir. Oldukça teknik bir dile sahip olan kitap, karmaşık bir sosyal ve iktisadi politika konularını içermektedir.

Kitaptan bahsetmek gerekirse, insanları, onların daha sağlıklı, daha zengin ve daha özgür olmalarını sağlayarak, hayatlarını geliştirecek kararlara doğru dürtmek üzerine yeni bir bilim dalı olan seçim mimarisini nasıl uygulayabileceğimiz hakkında çığır açan bir tartışma.

Her gün, bireysel yatırımlardan, çocuklarımızın okullarına, yediğimiz öğünlerden, savunduğumuz davalara kadar değişen çeşitli konularda kararlar alıyoruz. Ne yazık ki, çoğu zaman beceriksizce seçimler yapıyoruz. Bunun sebebi, yazarların da açıkladığı gibi, insan olarak hepimizin, hata yapmamıza sebep olan çeşitli önyargılara teslim olması. Hatalarımız bizi, daha yoksul, daha az sağlıklı hale getiriyor; çoğu kez, eğitim, kişisel finansman, sağlık hizmetleri, ipotekli konut finansmanı, kredi kartları, aile ve hatta dünyayı kapsayan konularda kötü kararlar alıyoruz.

Thaler ve Sunstein, okurları farklı bir dünyaya davet ediyor. İnsanların nasıl düşündüklerini bilerek, kendileri için, aileleri ve toplumları için en iyisini seçmelerini kolaylaştıran seçim ortamları tasarlayabileceğimizi gösteriyorlar.

Thaler ve Sunstein hayatın en önemli kesitlerinden verdikleri birbirinden renkli örneklerle bizi daha kazançlı yönlere dürtecek, özenli bir “seçim mimarisi”nin, seçim özgürlüğünü kısıtlamadan, nasıl oluşturulabileceğini ispatlıyor.

Dürtme, hem bireylere hem de devletlere, birçok konuda benzersiz yeni bir bakış açısı öneriyor. Bu, yıllardır çıkan kitaplar arasında en merak uyandırıcı ve kışkırtıcı kitaplardan biri.

YAZARLAR

Richard H. Thaler

Kitabın yazarlarından biri olan Amerikalı ekonomist Richard Thaler, 12 Eylül 1945 yılında East Orange, New Jersey, ABD’de doğdu. Lise eğitimini “Newark Academy”de tamamlayan Thaler, 1967’de Case Wester Reserve Üniversitesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını 1970 yılında Rochester Üniversitesi’nde tamamladı. 2017 yılında Nobel Vakfı tarafından davranışsal iktisat alanında yaptığı katkılardan dolayı Nobel Ekonomi Ödülü’ne layık görüldü. Dürtme kitabının yanı sıra, Kazananın Lanetlenmesi:Ekonomik Hayatta Paradokslar ve Çelişkilikler, Davranışsal Finansta Gelişmeler, Yarı Rasyonel İktisat, Davranışsal Finansta Gelişmeler Cilt 2, Fena Davranışlar: Davranışsal İktisadın Ortaya Çıkması adlı kitaplarında ki güçlü kalemiyle de konuşulan bir yazar olmuştur.

Cass R. Sunstein

1954 yılında ABD’de dünyaya gelen Cass R. Sunstein, Harvard Kolejini bitirdi. Hukuk eğitimi aldı ve idari hukuk, anayasa hukuku alanında oldukça başarılı işlere imza attı.Amerika Başkanı Barack Obama döneminde Beyaz Saray’da hukuk danışmanı olarak da görev yaptı.Sunstein, Adalet Bakanlığı’nda ilk olarak avukat danışmanı olarak görev aldı. 1981 yılında doçent oldu ve Chicago Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görev yaptı. 1985 yılında hem siyasal bilimler ve hukuk alanında profesör unvanını aldı. 1993 yılında da Seçkin Hizmet Ödülü’nü aldıktan sonra Harvard Law School’da misafir öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. Başarısından dolayı Harvard Hukuk Fakültesi Risk Tüzüğü programının direktörü olarak görev yaptı.Hayvan Hakları ve vergilendirme konularında araştırmalar yapan Sunstein, Star Wars’a Göre Dünya, How Change Happens, On Freedom, The Cost-Benefit Revolution, Can It Happen Here?:Authoritarianism in America, Impeachment:A Citizen’s Guide, Constitutional Law, The Ethics of Influence, #Republic, Legal Reasoning and Political Conflict, Wiser, Animal Rights, Simpler gibi ve farklı bir çok kitabıyla da dikkat çekmektedir.

https://faculty.chicagobooth.edu/richard.thaler/index.html

https://www.hks.harvard.edu/faculty/cass-r-sunstein